TCDD, Sirkeci Garı’nı İBB’ye devretti
Spread the love

TCDD ile İBB arasında imzalanan protokol ile Sirkeci Garı, gar envanterindeki özel koleksiyonun sergilenmesi amacıyla İBB’ye tahsis edildi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında yapılan protokol sonucunda tarihi Sirkeci Garı belediyeye tahsis edildi. İleri’nin haberine göre, üç gün içinde gerçekleşen protokolde İBB tarihi garı envanterinde bulunan özel koleksiyonun sergilenebilmesi amacıyla aldı. TCDD de İETT tarafından Kazlıçeşme-Sirkeci arasındaki istasyonların hafif raylı taşımacılık amacıyla kullanılması talebini de onayladı.

Sirkeci Garı’nın tahsisi talebi
Halkalı seferlerinin Marmaray nedeniyle sonlandırılması sonrası kapalı kalan, Marmaray açıldıktan sonra tekrar faaliyete geçen tarihi garla ilgili İBB talep yazısı 5 Aralık 2014’te TCDD’ye gitti.

Yazıda İBB’nin envanterinde bulunan özel koleksiyonların sergilenebilmesi için tarihi bir mekanın arandığı, Sirkeci Garı’nın da yerli ve yabancı turistlerin odağı olmasından bahisle, kent müzesi kurulması amacıyla Sirkeci Garı’nın İBB’ye tahsisi talep edildi.

TCDD’den olumlu yanıt
Bu talep ile birlikte İETT de hafif raylı taşımacılık için 11 Kasım 2014’te TCDD’ye gönderdiği yazıda Kazlıçeşme-Sirkeci banliyö tren hattının kendilerine tahsis edilmesini talep etti. İki talebi de değerlendiren dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çavuşoğlu, 6 Şubat 2015’te İBB’ye yanıt gönderdi.
Yanıtta “Kazlıçeşme-Sirkeci arsındaki hattın acil durumlarda teşekkülümüze kullanımı ve anahat trenlerinin Sirkeci gara gelmelerine olanak sağlayacak şekilde söz konusu hat kesiminin akdedilecek protokol kapsamında belediyenize kullandırılması teşekkülümüzce olumlu değerlendirilmekte olup bu yönde hazırlanacak protokolün teşekkülümüze iletilmesi halinde çalışmalara başlanacaktır” dendi.

Üç günde protokol
Yanıt yazısından sonra sadece üç gün içinde, yani 9 Şubat’ta TCDD ile İBB arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokol TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’ne bildirildi.

TCDD, söz konusu protokol kapsamında İBB ile temasa geçilerek Sirkeci Gar sahasında dağınık vaziyette yer alan teşekkül işyerlerinin alanı daha ekonomik işlevsel kullanılabilmesi için uygun görülecek yerlere toplu olarak organize edilmesine yönelik tespitlerin yapılması ve hazırlanacak raporun makama sunulmasını istedi.

BTS ve Haydarpaşa Dayanışması’ndan tepki
Protokolle ilgili İleri’ye konuşan Bağımsız Taşımacılık Sendikası (BTS) Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz bu devir işleminin karşısında duracaklarını ve iptal edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Tarihi garın her ne olursa olsun TCDD tasarrufunda olması gerektiğini belirten Albuz, kamusal alanların birer birer peşkeş çekildiğini, gar alanlarının da rant alanlarına dönüştürüldüğünü ifade etti.

Haydarpaşa Dayanışması’ndan Turgay Kartal ise Sirkeci Garı’nın daha önce de imara açılmak istendiğini ama mücadeleleri ile bunu durdurduklarını dile getirdi. Kartal, hiçbir bakım-yenileme projesi olmayan ve gerekçesiz olarak banliyö işletmeciliği yapılmayarak halkın ulaşım hakkının engellendiği seferlerin bir an önce başlatılmasını istedi.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love