Tayyip Erdoğan’a ‘nevi şahsına münhasır’ hediye

Doğa katliamı projelerinden biri olan 3.Havalimanı projesinin ilk etabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum gününe denk gelsin diye öngörüldüğü tarihten yaklaşık 10 ay önce tamamlanması planlanıyor

havalimanı-tayyip-hediye2

3.Havalimanı projesi yüklenici firmalarından Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, projenin ilk etabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü olan 26 Şubat 2018 tarihinde biteceğini söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada; 3.Havalimanının birinci etabının 2018’in ilk çeyreğinde tamamlanmasının “ticari yönden ve Türkiye’nin çıkarları için” olduğunu belirtirken Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın projenin Tayyip Erdoğan’ın doğum gününde bitmesi talimatını verdiğini de söyledi. Bu durumda sözleşmeye göre 2018’in son çeyreğinde bitmesi düşünülen birinci etabın yaklaşık 10 ay öncesinde tamamlanması planlanıyor.

Limak’tan 3.Havalimanı zemini itirafı

3.Havalimanı proje alanının zeminin bataklık olduğuna dair yapılan açıklamaları doğrulayan bir itiraf da Özdemir’den geldi. Özdemir yaptığı açıklamada “Bunu itiraf edebiliriz. Biz başta bütün balçığı kaldıracağımızı düşünmemiştik. Yük taşımayan, sıkışmayan bozuk malzemenin bu kadar çok olduğunu tahmin etmemiştik.” dedi.

Madencilik doğayı talan ediyor. Ya 3.Havalimanı?

Milyonlarca ağacın katledilmesi ve doğanın geri dönülemez şekilde tahrip edilmesi anlamına gelen 3.Havalimanı projesi için Özdemir, anlatmadıkları birçok ‘doğa dostu’ işlerinin olduğunu, sorumlulukları olmamasına rağmen ÇED çıkardıklarını belirtti. Bölgede ilkel madencilik sonucu doğanın talan edildiğini söyleyen Özdemir, proje ile kesilen milyonlarca ağacın 5 katını dikeceklerini de açıkladı.

Özdemir aynı zamanda havaalanın ihtiyaç duyduğu enerji miktarının 250 megavat olduğu ve bunun yaklaşık Afyon ilinin tüketimi kadar bir enerji miktarı olduğunu söyledi.

politeknik.org.tr, Habertürk