Tarihi Narmanlı Han’a iş makinası girdi, ağaçlar kesildi
Spread the love

Beyoğlu Narmanlı Han’ı satın alan Erkul Kozmetik şirketi restorasyon bahanesiyle tarihi hana iş makinası soktu. İnşaat çalışmalarına hanın avlusunda kurban keserek başlayan şirket, ağaçları kesti.

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ve Beyoğlu’nun önemli kentsel belleklerinden biri olan 185 yıllık Narmanlı Han’ı satın alarak ‘restorasyon’ adı altında inşaat çalışmaları başlatan Erkul Kozmetik şirketi handa kıyım yaptı. Hanın avlusuna iş makinası sokan şirket inşaat çalışmalarına kurban keserek başladı, daha sonra avludaki ağaçları katletti. Gelişmeler üzerine Beyoğlu Kent Savunması, konuyla ilişkin İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na inşaat faaliyetin durdurulması için dilekçe verdi.

Beyoğlu Kent Savunması’nın dilekçesi şöyle;

“İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, Asmalımescit Mahallesi, 1 pafta, 310 ada, 1 parselde kayıtlı Narmanlı Han’da 19.01.2016 tarihi itibari ile kaygı verici inşaat çalışmaları başlamıştır.

Tarihi han içerisine devasa iş makinesi sokulmuş, han duvarları tahrip edilerek avluda bulunan ağaçlar kesilerek çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca han içerisinde iş makinesi ile kazı da başlamıştır. Bütün bu süreç han tamamen dışarıya kapatıldığı için ancak Sofyalı Sokak üzerinde bulunan ofisimizin penceresinden görülebildiği kadarıyla aktarılmıştır.

“Narmanlı Han” gibi bir kültür varlığına pervasızca zarar verenler ile ilgili gerekli denetimlerin yapılmasını ve yasal yollar kullanılarak inşai faaliyetin acilen durdurulmasını talep ederiz.”

Narmanlı’ya sahip çıkmaya
Beyoğlu Kent Savunması restorasyon adı altında başlayan yıkıma dur demek, Beyoğlu’nun ve kentin belleğine sahip çıkmak için 24 Ocak Pazar saat 14:00’te Narmanlı Han önüne çağrı yaptı.

narmanli_2narmanli_3

narmanli_1

Narmanlı Han’ın bahçesinin önceki hali

narmanli_han1

Narmanlı Han

narmanli_1

politeknik.org.tr


Spread the love