Tarihi değiştiren yer ‘Göbeklitepe’ Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi

Urfa’daki dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi

Neolitik Çağ’a ait, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girdi.

Tarihe ışık tutuyor

Göbeklitepe’de uzun yıllar süren kazı çalışması sonrası M.Ö. 9600-8000 yılları arasına tarihlenen çok sayıda tapınak kalıntısı ortaya çıkarıldı. Kazılarda yerleşim alanına rastlanmamış olması, insanların ev yapmadan önce tapınak inşa ettiklerini, yerleşik düzene geçmeden çok daha önce tapınakların inşa edildiğini gösterdi. 12 bin yıl öncesinden kalıntıların olduğu Göbeklitepe, Buzul Çağı’ndan Neolitik Çağ’a geçiş dönemiyle ilgili teorileri yıktı.

Göbeklitepe’de tarihi alanın girişine beton dökülmüştü!

Göbeklitepe’de Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Klaus Schmidt ile birlikte uzun yıllar kazı çalışması yapan Çiğdem Köksal Schmidt, yaklaşık 3 ay önce Göbeklitepe’deki tarihi alanın girişine beton döküldüğünü sosyal medyadan duyurmuştu.

Doğuş firmasının 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını söktüğünü, sit alanına iş makineleriyle girerek kazı çalışması yaptıklarını ifade eden Köksal Schmidt, çalışmaların neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde gerçekleştiğini ve büyük bir tahribata yol açtığını vurgulamıştı.

politeknik.org.tr