“Taksim’e cami, halkı kutuplaştırma hamlesidir; bu tuzağa düşmeyeceğiz”

Taksim Meydanı’na cami için koruma kurulundan onay çıktı. Karara dair konuşan Mücella Yapıcı halkın, iktidarın bu kutuplaştırma hamlesine haklarından vazgeçmeden gerekli cevabı vereceğini söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Taksim Meydanı’na yapılmak istenen cami için İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan 19 Ocak’ta onay çıktı. Taksim Meydanı düzenlemesinin içerisinde olan Topçu Kışlası projesi ile birlikte gündeme gelen cami projesi Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın hazırladığı proje onaylandı. 2013 yılında meydanda projenin başlamasıyla birlikte ülke çapında bir isyana dönüşen Haziran İsyanı’nın başlamasına sebep olan projenin cami kısmı için dükkanların tahliyesi sonrası ruhsatlandırmaya geçilmesi planlanıyor.

“Halk iktidarın bu kutuplaştırma hamlesine gerekli cevabı verecektir”

Sendika.Org’a konuşan Mimarlar Odası’ndan aynı zamanda Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı dayanışmanın gerekli açıklamayı yakın zamanda yapacağını belirterek şunları dedi:

“Cami projesi ile iligili kaybedilmiş davaların yanı sıra devam eden davalarımız da var. Ancak bu çok ciddi politik bir manevra, proje 19 Ocak’ta kuruldan geçti. Şu anda ülke iki ay sonra son derece ciddi bir referanduma hazırlanıyor. Ülke bu süreçte çok ciddi bir gerilim içinde ve özellikle iktidardakiler bu gerilimi tırmandırarark bu süreci yürütmek istiyor. En yetkili ağızlardan ülkeyi kutuplaştıracak açıklamalar yapılıyor.
Taksim Meydanı ve Taksim’de olan herşey özellikle cami projesi 1980’den beri bizim karşımıza bir ibadethane ihtiyacından çok ideolojik bir simge olarak çıkarılıyor. 1980’den beri tartışması da mücadelesi de süren bir proje ve iktidar da bunu çok iyi biliyor. Özellikle bunu Gezi ile de birleştirdiğinizde de Taksim ve civarındaki projelere karşı bütün ülkedeki duyarlılığı düşündüğünüzde iktidarın bunu bir politik manevra aracı olarak kullandığı çok açık ve bu çok acı.
Bizler meslek odaları olarak mesleğimizin gerektirdiği gibi; kent ve kamu yararının bize emrettiği doğrultuda mesleki, bilimsel, teknik ve demokratik olarak yapmamız gerekeni yapacağız.
Ben iktidarın bu hamlesine halkın haklarından vazgeçmeden ve kutuplaşmaya izin vermeden gerekli cevabı vereceğini düşünüyorum.”

Kaynak:Sendika.Org