Taksim’de Polis Barikatları Halkın Yürüyüşüne Engel Olamadı
Spread the love

Taksim ve Gezi Parkı eylemcilerine yönelik polis operasyonlarını ve TMMOB’nin yetkilerinin kısıtlanmasını protesto etmek için dün (13 Temmuz) Galatasaray’da toplanan halk polis barikatına rağmen eylemine devam etti. İstiklal Caddesi’nde eylem yasağını delen halka polis saldırdı.

TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan yasa önergesinin Meclis’ten geçmesi üzerine TMMOB İstanbul İKK bir açıklama yaparak tüm üyelerini Galatasaray Meydanı’na çağırdı. Taksim Dayanışması da her Cumartesi Taksim’e yaptığı çağrıyı bu hafta TMMOB’nin çağrısıyla birleştirerek tüm İstanbulluları Galatasaray’a çağırdı.

Dün (13 Temmuz) saat 17.30’da polis Galatasaray Lisesi önünde barikat kurarak Taksim yönüne geçişi kapattı. Binlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş”, “Ali’nin katili AKP’nin polisi” sloganları atarak Galatasaray’da toplanmaya başladı.

Saat 18.00’da Mimarlar Odası başkanı Eyüp Muhçu bir konuşma yaparak AKP’lilerin sözüne güvenilmediğini, AKP’li vekillerin bir gece yarısı operasyonuyla torba yasayı geçirdiğini ve TMMOB’nin yetkilerini kısıtladığını ifade etti. Muhçu, bu haksızlığa karşı TMMOB’nin susmayacağını belirtti. Eyüp Muhçu’nun ardından saat 19.00’da kadar konuşmalar devam etti.

Saat 19.00’da polisin barikatı açmaması üzerine TMMOB İstanbul İKK eylemi bitirdiğini açıkladı.

TMMOB’nin eylemi bitirmesinin ardından halk polis barikatını aşarak sloganlarla yürüyüşe geçti. İstiklal Caddesi boyunca yürüyen halka polis gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırdı. Polis saldırıları gece boyunca devam ederken İstiklal Caddesi sürekli “Katil devlet hesap verecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla yankılandı.


politeknik.org.tr


Spread the love