Taksim’de Kazı Çalışmaları Başladı

Taksim projesi kapsamında ilk kazı çalışmaları başladı. Çalışmalarla birlikte, Tarlabaşı Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi’nin bir kısmı araç trafiğine kapatıldı. Meydanda kaos başladı.

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi çerçevesinde Cumhuriyet Caddesi’nde kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmalarıyla birlikte Cumhuriyet Caddesi’nin yer altından Taksim Meydanı’na birleştirilmesi ve İETT otobüs duraklarının yer altına alınması planlanıyor.

Kazı çalışmalarının başlamasıyla Tarlabaşı-Harbiye arası araç trafiğine kapatıldı. Talimhane’deki Abdulhakhamit Caddesi üzerinden Taksim’e çıkmak için sola dönmek isteyen araçlar, tahta perde engeliyle karşılaştı. Tarlabaşı’nda yoğun araç trafiği başladı. İETT otobüsü ve taksi-dolmuşların bekleme ve yolcu aktarma düzeni değişti.

Taksim Dayanışması oturma eylemi yaptı

Kazı çalışmalarının başlaması üzerine Taksim Dayanışması, Taksim’deki PTT önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. 4 Kasım günü saat 17.00’da başlayan eylemde ‘Taksim için mücadele vakti’, ‘Taksimi size bırakmayacağız’, ‘Gezi parkı için mücadele vakti’ yazılı pankartlar açıldı. Yapılan açıklamada, Taksim Meydanı’nda bulunan otobüs duraklarının yer altına alınarak insanların egzoz dumanı içinde bekletileceği belirtilerek bu projenin Taksim Meydanı’nı yayalaştırma projesi olmadığı, insansızlaştırma projesi olduğu vurgulandı.

 

 

politeknik.org.tr