‘Taksim Halkındır’ diyenler 15 Şubat’ta Buluşuyor

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 15 Şubat Cuma akşamı saat 19.00’da “Taksim halkındır, Taksim 1 Mayıs Meydanı’dır” diyenleri Galatasaray’a çağırıyor.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlasının yeniden inşa edilmesini reddetmesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta ‘Topçu Kışlası’nı yapacağız. Üst Kurul reddetmiş. Biz de reddi reddedeceğiz. Rus mimarisi deniliyor, ona bakarsanız İstiklal Caddesi de barok mimari. Kışlanın bir bölümü müze olabilir, ortası yeşil alan. Diğer bölümünde İstiklal Caddesi’nin devamı niteliğinde alışveriş merkezi. Üstü rezidans ve otel. Yap-İşlet-Devret (YİD) modelini düşünüyoruz.’ demeciyle hukuksuzluğunu ve rantçı politikalarını bir kez daha gözler önüne sermişti.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Taksim’in bir rant alanı olarak dönüştürülmesine karşı tepkiler büyürken DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ‘Taksim’e, 1 Mayıs Alanımıza Dokunma’ diyerek 15 Şubat Cuma, saat 19.00’da Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirecek.

politeknik.org.tr