‘Taksim Bizimdir’ diyenler Buluşuyor
Spread the love

İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs’ta ve sonrasında Taksim Meydanı’nda yürüyüş ve miting yapılmasını yasaklamasına karşı 12 Mayıs’ta “Taksim için Taksim’e” sloganıyla İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na yürüyüş yapılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptığı açıklamalarla 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nı işçilere, emekçilere, öğrencilere yani halka kapattı. 1 Mayıs günü Taksim’e yürümek isteyenler polisin tazyikli su ve gazlı saldırısına maruz kalırken, yüzlerce insan polisin hedef alarak attığı gaz bombalarından yaralandı. 1 Mayıs’ın ardından Vali’nin hukuksuz yasakları devam etti ve polisin saldırıları neredeyse hergün sürdü.

Tüm bu olanların ardından sosyal medyada Vali’nin Taksim Maydanı için koyduğu yasaklara karşı “Taksim İçin Taksim’e” sloganıyla bir eylem örgütlenmeye başladı. Taksim İçin Taksim’e sloganıyla örgütlenen eylemde 12 Mayıs günü saat 13.00‘da İstiklal Caddesi‘nde toplanılacak ve saat 14.00’da Taksim Meydanı’na alkışlarla yürüyüş yapılacak.

Eylemin çağrı metni şu şekilde;

12 Mayıs’ta Taksim için, Taksim’e

 

Haksızlığın, hukuksuzluğun ve en önemlisi yasakların meşru sayıldığı bir süreçten geçiyoruz. AKP iktidarı şehrin her yanını işgal etmek, ranta ve talana açmak üzere çeşitli girişimlerde bulunuyor. Kentsel dönüşüm yalanlarıyla, binlerce yoksulu evsiz bırakırken şehir merkezindeki tarihi mekanları tahrip ediyor ve bu şehrin insanlarını tarihsizleştirmeye çalışıyor; bir taraftan da büyük sermaye gruplarının kârlarını arttırıyor.

Son üç yıldır hükümetin Taksim ve çevresi üzerindeki hesaplarını biliyoruz. Tarlabaşı ve Emek Sineması derken bugün Taksim Meydanı’nı da emekçiye, toplumsal muhalefete, sanata ve özgür düşünceye kapatmak için var olan bütün gücünü kullanıyor. Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı Emekçilere kapatılmıştı. Sendikalar, toplumsal muhalefet örgütleri ve çeşitli halk kesiminin 1 Mayıs’ta Taksim ısrarına rağmen, gün boyu meydan ablukaya alındı ve on binlerce insan polis şiddetine maruz kaldı. 1 Mayıs sonrasında başbakanın yaptığı açıklamalar önümüzdeki 1 Mayıs’lar ve mitinglerde, eylem ve yürüyüşlerde şehrin göbeğinden, tarihinden ve sakinlerinden izole edilmiş yeni “miting alanlarını” gösteriyordu. Bu aynı zamanda emekçilerin, halkların, toplum vicdanının Taksim Meydanı’ndan kovulması anlamına geliyordu; bizleri halktan, tarihten ve bizim olan meydanımızdan koparıp şehrin dışına atmak istiyorlardı. Zira 1 Mayıs sonrası yapılmak istenen yürüyüşlerde yaşanan polis müdahalesi, gazlar, coplar ve tazyikli sular bu kararın en somut halini ifade etmektedir.

Bizler bu koca şehrin sakinleri olarak, sermayenin, hükümetlerin ve çeşitli çıkar gruplarının planlarına karşı Taksim bizimdir diyoruz. Nasıl Mısır’da Tahrir, Amerika’da Wallstreet varsa Türkiye’nin de Taksim Meydanı var diyoruz. Taksim Meydanı başta işçi sınıfı olmak üzere, tüm toplumsal kesimlerin, sanatın ve özgürlüğün meydanıdır, alış veriş merkezlerinin ve rezidansların değil! Tüm baskılara, yasaklara ve kısıtlamalara karşı “Taksim bizimdir!” demek için 12 Mayıs’ta hep birlikte Taksim’de buluşuyoruz! Emekten, haktan, eşitlikten ve özgürlükten yana olan herkesi 12 Mayıs’ta Taksim’e çağırıyoruz!

Taksim için omuz omuza.

politeknik.org.tr


Spread the love