Su altında bırakacak projeye Akçaova’dan uyarı: Köylerimizi size yedirmeyeceğiz!
Spread the love

Sungurlu Barajı projesi ile su altında kalacak Teksen ve Akçaova köyleri topraklarını terk etmeyeceklerini 26 Eylül’de büyük bir eylemle deklare etti

İstanbul’a su sağlama gerekçesiyle Kandıra’da bulunan Teksen ve Akçaova köylerini tamamen su altında bırakacak ve 16 köyü ise etkileyecek olan “Sungurlu Barajı” projesi bölge halkı tarafından protesto edildi.

Köyleri, ormanları ve verimli tarım topraklarını su altında bırakacak olan baraj projesine ait ikinci ÇED toplantısının yapılacağı duyumu üzerine doğa ve yaşam savunucuları Akçaova köy meydanında toplandı.

Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yücel yaptığı konuşmada asıl taleplerinin barajın yaptırılmaması olduğunu söyledi. Köyde işletme sahipleri ve hayvancılık yapanların olduğunu belirten Yücel, “Baraj yapılırsa bu vatandaşlar ne olacak. Bizim en büyük sıkıntımız bu” dedi.

akçaova-26eylül5

11046232_402438766621620_7765893418755987628_n

‘Köylerimizi size yedirmeyeceğiz!’

Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan ise 650 yıldır üretim yapılan bu toprakların yok olduğunu söyledi. Teksen köylülerinden Fatma Altınbay ise “Köylerimizi size yedirmeyeceğiz!” diyerek acılarını ve sevinçlerini yaşadıkları toprakları terk etmeyeceklerini belirtti. Akçaova sakinlerinden Türkkan Açıkgöz ise “Burada inekler, kediler, koyunlar. Kuzular yaşamaya devam edecek. Eğer onların sesi olmazsa biz yaşayamayız. Eğer bizi köyümüzden ayırsanız ölürüz” dedi.

akçaova-26eylül2-1024x708 12027630_402438819954948_8164147478886571170_n

‘Biz her yerde yan yanayız’

Eyleme gelen doğa ve yaşam savunucuları da söz aldı. Kuzey Ormanları Savunması köylülerin mücadelesine destek verdiklerini belirtti. Kuzey Ormanları Savunması’ndan Rüya Kurtuluş “Aynı toprağı, aynı havayı, aynı suyu, aynı ağacın gölgesini paylaşıyoruz. İstanbul’un su havzalarını yok edip Kandıra’nın Istrancalar’ın suyuna rant için el koyuyorlar. Biz buna engel olacağız. Çünkü Kuzey Ormanları bir bütün biz de her yerde yan yanayız. Bayram yaptığımız bu toprakları rantınıza kurban etmeyeceğiz” diyerek ortak direnişin altını çizdi. Savunma adına konuşma yapan Mehmet Baki Deniz ise mega katil projeleri durdurmanın Marmara Bölgesi’nin kurtarmak anlamına geldiğini ifade etti.

Eylemde aynı zamanda Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı, İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik, Sungurlu Barajı projesinin İstanbul’un suyunu tüketmekte olan katil projeler ile ilişkisini anlattı.

Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay da Kandıra’da tarım alanlarını su altında bırakacak olan projenin Soma katliamı koşullarının tam olarak aynısını yaratacağını belirterek; “Tarımın bitmesinin bir tane sonucu oluyor: ölüm koşullarında çalışmayı kabul eden gençler” dedi.

akçaova-26eylül4

Fotoğraf kaynak: KOS Medya

politeknik.org.tr

 


Spread the love