İstanbul’un suyu bozuk

Su havzalarına kurulu, arıtma tesissiz fabrikalar suyu da havayı da bozuyor. Aksaray’da başlayıp İç Anadolu’nun geniş bir kesimine yayılan, içme suyundan kaynaklı salgının yankıları henüz kesilmeden İstanbul’un suyu gündeme oturdu.

İstanbulluların yüzde 136’ya varan fahiş zamlarla parasını verdiği ve fakat yıllardır musluğa ağzını dayayarak içemediği şebeke suları “kullanılması sakıncalı” ve “kirli” çıktı.

İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü verilerine göre test edilen 897 su örneğinin 313’ü içme suyu standartlarına uygun değil.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2007 Faaliyet Raporu’nda yer alan verilere göre ise tahlil edilen 79 numunenin 50’sinin kullanılması sakıncalı. Yani belediyenin kendisi bile test edilen suların büyük çoğunluğunun içilemez olduğunu kabul ediyor.

Su tehdidi öğrenciler için ise daha büyük boyutlarda. Bakırköy Belediyesi’nin incelediği 44 okul suyunun hiçbiri içmeye uygun bulunmadı.

Üsküdar Belediyesi’nin 2007 Faaliyet Raporu’nda ise tahlil edilen 69 su örneğinin 41’nin kirli olduğu yazıyor.

Kapitalizm ömür ve doğa tüketir

Suların bu duruma gelmesinin en büyük sorumlusunu sanayi vampirleri oluşturuyor. İstanbul’un beş su havzasında 4 bin fabrika bulunuyor. Sanayileşme ihtiyaç duyduğu iş gücü nedeniyle beraberinde konutlaşmayı da getiriyor. Bu beş su havsasına fabrikaların ardından 24 bin 500 de kaçak yapı kuruldu.

Ayrıca İstanbul çapındaki 17 bin sanayi tesisinin ise sadece bin 432’sinde arıtma tesisi var. Belediyelerin arıtma tesisi yetersizliği nedeniyle de kanalizasyon suları denizlere boşaltılıyor.

İstanbullu için Melen Çayı projesi de suyla bulaşan hastalık ve salgın tehdidi oluşturuyor. Nitekim Melen Suyu arıtma işlemi yapılmadan şebekeye dahil edilirken, Melen Çayı’ndaki toplu balık ölümleri için ise herhangi bir açıklama dahi yapılmıyor.

Kanalizasyonlu su da kalmayacak

Eğer yaz boyunca yağış olmazsa, İstanbul’un barajlarındaki mevcut su, kente ancak 172 gün yetebilecek düzeyde. Barajlardaki şu andaki su seviyesi son 5 yılın en düşük seviyesi…

İstanbul’un su ihtiyacının karşılandığı Büyükçekmece, Ömerli, Terkos, Elmalı, Pabuçdere, Alibeyköy, Kazandere, Sazlıdere, Darlık barajları ile Istrancalar’daki toplam doluluk oranı 13 Mayıs’ta yüzde 41.85 iken, 27 Mayıs itibariyle yüzde 39.81’e indi.

Her gün yaklaşık 2 milyon metreküp su verilen İstanbul’da, önümüzdeki yaz mevsiminde yağış olmazsa ve Melen’den de su gelmezse kentin 172 günlük suyu bulunuyor.

Kaynak: Alınteri