ŞPO’dan Erdoğan’a cevap: Sizin işiniz yıkmak, bizim işimiz halk yararını savunmak

Şehir Plancıları Odası; Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda konuşan Tayyip Erdoğan’ın meslek odalarını suçladığı, acele kamulaştırma ve kentsel dönüşüm projelerini savunduğu açıklamalarına cevap verdi: “İşimiz halkın yararına olmayan her türlü yıkıcı kentsel müdahaleyi engellemek adına hukuki ve toplumsal mücadelemizi sürdürmektir”

Tayyip Erdoğan, bugün (11 Nisan) Haliç Kongre Merkezi’nde katıldığı Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda konuştu. Erdoğan başta savaşın ortasındaki Kürt illerinde olmak üzere hayata geçirmeye çalıştıkları acele kamulaştırma ve kentsel dönüşüm projelerini savundu, talan ve yıkım projelerine karşı çıkan meslek odalarını yine hain ilan etti. Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Erdoğan’ın “Bakıyorsunuz oda. İşi gücü aslında plan, proje, bunlarla uğraşması lazım. Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atacaksanız, bu malum oda işi hemen yargıya götürür. Senin işin ne? Senin işin yapmak mı, yıkmak mı? Netice alıyor mu almıyor ama bize süre kaybettiriyor” ifadelerine açıklama yayımlayarak cevap verdi. ŞPO, meslek odası olarak Anayasa‘nın 135. maddesinden aldığı yetkiyle meslek alanına ilişkin konularda “kamu adına denetim” görevi üstlendiklerini; kentsel-kamusal alanların ve insanlığın ortak mirası niteliğindeki  doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması mücadelesini engelleyecek her türlü yıkım projesinin karşısında olacaklarını belirtti.

‘Cevap verelim: İşimiz her türlü yıkıcı müdahaleyi engellemek’
ŞPO, Erdoğan’ın ifadelerinde geçen “İşiniz yapmak mı, yıkmak mı” beyanına da “’İşiniz yapmak mı, yıkmak mı’ diye sorulacak olursa; İşimiz halkın yararına olmayan her türlü yıkıcı kentsel müdahaleyi engellemek adına hukuki ve toplumsal mücadelemizi sürdürmektir.” şeklinde cevap verdi.

‘Haklılığımız ortada, hukuğu çiğneyen sizsiniz’
Rant ve yıkım odaklı projelere dava açan meslek odaları hakkında “Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atacaksanız, bu malum oda işi hemen yargıya götürür” ifadelerini kullanan Erdoğan’a seslenen ŞPO; açılan davaların %90’unu kazandıklarını ancak Erdoğan ve AKP iktidarının hukuku askıya alması nedeniyle dava kararlarının uygulanmadığını söyledi. ŞPO, “Odamız bugüne kadar ülkemiz genelinde 1171 dava açmıştır ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın iddia ettiğinin aksine açtığımız davaların yaklaşık %90‘ı lehimize neticelenmiş, bir anlamda haklılığımız hukuki olarak pek çok kez kanıtlanmıştır. Buna rağmen, bazı yıkıcı kentsel müdahalelerin dava kararlarına rağmen durdurulmaması, mevcut iktidarın Anayasa ve ilgili mevzuatı askıya alan yönetim anlayışından kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Baskıya, zulme rağmen halkın çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz
Kente yönelik müdahalelerde kamu yararını savunduklarını ve halk yararı taşımayan her türlü uygulamaya karşı çıkmaya devam edeceklerini yeniden vurgulayan ŞPO açıklamasında “Şehir Plancıları Odası olarak, Anayasa‘dan aldığımız görevi her türlü baskı ve yıldırma politikasına rağmen üstlenmeye devam edeceğimizi ve  halkın yararını değil, sermayenin karını gözeten her türlü kentsel müdahaleye karşı toplumsal ve hukuki mücadeleyi yükseltme gayretinde olacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.” dedi.

politeknik.org.tr