ŞPO Ankara Şubesi: “Dikmen Vadisindeki Yıkımları Kınıyoruz”
Spread the love

Dikmen Vadisi projesi kapsamında, mahkemenin verdiği, yürütmeyi kısmen kaldırma kararından sadece birkaç saat sonra yüzlerce polis eşliğinde, bombalar, silahlar, mermiler, iş makineleri ile sabahın erken saatinde uykuda olan ailelerin üzerine saldıran zihniyetin bu “yıkım” adı altındaki saldırısını ve bu saldırının ardındaki hırsı kınıyoruz.
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin bugüne kadar yaptığı onlarca yanlış, hatalı, kente karşı suç teşkil eden uygulamalarına ilişkin Mahkemelerin vermiş olduğu çok açık ve net yıkım kararlarını uygulamayıp, bu güç koşullarda gecekonduda yaşayanların üzerine saldırması tamamen ideolojik bir hamledir. Bu saldırgan ideoloji, Eskişehir yolu üzerinde, Eskişehir Yolunu ezen bir “ucube” gibi duran çirkin demir yığınını yıkamaz. Bu saldırgan düşünce, “Gökkuşağı” diye adlandırılan, İnönü Bulvarı üzerindeki refüjün üzerine kondurulmuş olan garabeti yıkamaz. Bu ideoloji, yanlış yaptığını ve mahkemenin iptal edeceğini bildiği için, apar topar, yangından mal kaçırır gibi gizlice yaptığı birçok projesini yıkamaz. Yargının kapatın dediği Kuğulu Alt Geçidi‘ni, Akay Kavşağı‘nı kapatamaz. Çünkü bu ideoloji, rantın önünde ne engel varsa onu yok et diyen bir ideolojidir. Aynı ideoloji, İmrahor vadisini de yemek ister, Eymir Gölü‘nü de, ODTÜ kampüs alanını da, Atatürk Orman Çiftliğini de, ormanları da, sulak alanları da, sit alanlarını da…
 
Sabah sat 06:00‘da iş makineleri ile belediye temsilcileri ve yüzlerce polisin bu saldırısı gerçek bir faşist uygulamadır. 20 yıla yakın bir süredir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan bir kişinin hala kentine ve vatandaşlarına karşı kötülük yapmasını anlamak mümkün değildir. Sermayeye rant sağlamak adına, bu rantın önünde küçük engeller olarak gördükleri Dikmen Vadisi halkına yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Bir belediyeci olarak 18 yılda Ankara‘ya bir cm. bile metro hattı kazandıramamış, bir metro istasyonu ilave edememiş zihniyet, bazı kesimlere rant sunmak ve bu rant sunma işinin önünde engel gördüğü kesimleri ortadan kaldırmak için polisiyle, iş makineleri ile, biber gazı ile, bomba ile, mermi ile saldırmaktadır. Halkı için, kenti için, toplum için iyi şeyler yapmayı düşünen bir belediyecilik anlayışını hiçbir zaman kabul etmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı‘nı öncelikle, bir zamanlar belediye başkanlığı yapmış olan Başbakana, daha sonra da, bu yaptığı kötülükleri değerlendirebilsin diye Ankara halkına havale ediyoruz. Ama onlara havale ettik diye de meydan boş bırakıldı sanılmasın; yaptığı her icraatı, haksızlığı ve kötülüğü takip etmeye ve halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz.
 
Basınımıza Saygıyla sunulur…
 
Orhan SARIALTUN
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı

Spread the love