Soygunda yeni perde: Zorunlu BES’ten çıkanlar yeniden sisteme dahil edilecek

Çalışanların ücretlerinden zorunlu kesintiler yapan Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) çıkanlar yayımlanan yönetmelikle yeniden sisteme dahil ediliyor.

Çalışanların, maaşlarından kesinti yapan ve tıpkı İşsizlik Sigortası Fonu’nda olduğu gibi kesintileri geleceği belirsiz bir fonda toplayan Zorunlu Bireysel Emeklilik hakkında yeni yönetmelik yayımlandı. Ocak 2017’den bu yana kademeli olarak sisteme zorla dahil edilen ve 2 aylık cayma süresi içinde sistemden çıkan milyonlarca çalışan, Resmi Gazete’de bugün (27 Aralık) çıkarılan yönetmelikle yeniden sisteme eklenecek.

Yönetmeliğe göre sistemden çıkan çalışanlar, 3 yıl içinde otomatik olarak yeniden sisteme dahil edilecek. Ayrıca yönetmelikte, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 3 yıllık geri dönüş süresini 5 yıla kadar çıkarma yetkisi de verildi.

Soygunda ısrar ediliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2018 yılı Temmuz ayı verilerine göre 2017 yılından bugüne sisteme zorla dahil edilen 12,2 milyon çalışanın 7,8 milyonu sistemden ayrıldı. AKP iktidarı, çalışanları Zorunlu BES’e ikna edemeyince, mevcut zorunlu BES uygulamasına türlü biçimler getirmeye çalışıyor.

Çalışanların kademeli sisteme girişinde son olarak 2019’un Ocak ayında 5 ila 9 çalışanı olan işletmeler BES’e girecek.

Politeknik ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, ne değildir?’ Broşürü

Zorunlu BES ile ilgili tüm ayrıntılar bestencik.com web adresinde bulunabiliyor.

politeknik.org.tr