Soma’nın kanıyla yükselen Spine Tower’ın açılışı protesto edildi
Spread the love

İstanbul Kent Savunması ve İş Cinayetlerini Durduralım Platformu, 301 madencinin ölümüne neden olan Soma Holding’in Maslak’ta inşa ettiği Spine Tower’ın açılışı için verilen kokteyli protesto etti

İstanbul Kent Savunması ve İş Cinayetlerini Durduralım Platformu, 13 Mayıs 2014’te 301 maden işçisini katleden Soma Holding’in Maslak’ta inşa ettiği Spine Tower’ın açılışı için dün (12 Mart) düzenlediği etkinliği protesto etti. 301 işçinin kanıyla yükselen gökdelenin bir de açılışını yapan Soma Holding’e seslenen yaşam savunucuları Soma’nın hesabını sorana kadar bu binada kimsenin rahat oturmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

İstanbul Kent Savunması ve İş Cinayetleri Durduracağız Platformu üyeleri, işçi katili Soma Holding’in inşaat ettiği Spine Tower önüne kömür ve kırmızı boya döktü. İKS ve Platform üyeleri adına açıklamayı Ersin Kiriş okudu.

AKP’nin katil şirketleri yüzsüzlüğünü sürdürüyor
Soma’da ölen yüzlerce maden işçisini göz göre göre ölüme yollayan Soma Holding’in hiçbir şey olmamış gibi inşa ettirdiği gökdeleni açmasını kabut etmeyeceklerini belirten Kiriş “Bu yüzsüzlüğü, vizdansızlığı, gözü dönmüşlüğü kabul etmiyoruz. Soma madenlerini hizmet alım sözleşmeleriyle taşeron şirketlere yağmalatan; ilkel çalışma koşullarıyla çıkartılan kömürü seçim yardımı diye dağıtan; katliam başından beri şirketi korumaya çalışan; gerçekleri her türlü şiddet ve yalanla örtbas eden; başta maden ocakları olmak üzere her yerde taşeron ve güvencesiz çalışma ilişkilerini yaygınlaştıran; ülkenin tüm doğal kaynaklarını yağma alanı haline getiren AKP’den ve katil şirketlerinden hesap soracağız” diye konuştu.

Kiriş, 301 maden işçisinin önce emeğini sonrada canını çalan Soma Holding’in peşini bırakmayacaklarını da açıkladı. Eylem sırasında etkinlik için Spine Tower’a gelen davetlilerden bazıları eyleme destek vererek açılışa katılmadan geri döndü.

spine_tower  spine_3 spine_1spine_4

 

politeknik.org.tr


Spread the love