Soma Davası: Katiller belli, dava uzatılıyor, avukatlar duruşmaya çağırıyor
Spread the love

Soma Katliamı Davası’nda, mahkeme heyetinin değiştirilmesi, bilirkişi raporları üzerinde şaibe yaratılması ve sabotaj iddiasının ciddiye alınması adaleti erteliyor. Soma Holding’in asılsız iddialarına ve savcının mütalaasını vermemesine tepki gösteren avukatlar tüm meslektaşlarını hakikati ortaya çıkarmak üzere davanın 21’inci durumasına çağırdı.

Soma’da, 13 Mayıs 2014’te 5’i maden mühendisi 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 4 yıl geçti. Katliamdan bir yıl sonra açılan ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma Davası karar aşamasına gelmesine rağmen, sorumlular hakkında cezaların talep edileceği savcı mütalaası hala verilmedi. Maden ocağında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan ve madendeki ısı artışına, havalandırma eksikliklerine rağmen aşırı üretim yapan Soma Holding’in 15 Temmuz sonrası yaptığı sabotaj iddiaları nedeniyle daha da uzayan mahkemede ‘adalet’ ertelendi. 16 Nisan 2017 Referandumu sonrasında 2 yıldır davayı sürdüren mahkeme heyeti değiştirildi, dava yine uzatılmış oldu.

Soma A.Ş’nin almadığı güvenlik önlemleri ve ocakları denetlemeyen Enerji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı, taşeron-rödovans sistemiyle kamu varlıklarını kendisine biat eden şirketlere hediye eden AKP iktidarından hiçbir sorumlu davada yargılanmadı.

Soma Davası’nda 4’ü mühendis 5 tutuklu, 31’i mühendis 46 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor.

Avuktlar: Adalet hemen şimdi!
Bu koşullarda devam eden Soma Davası’nın 26 Mart 2018’de Akhisar’da gerçekleşecek 21’inci duruşmasına 17 baro başkanı ve 17 baronun üye avukatları “Adalet istiyoruz” diyerek meslektaşlarını çağırdı, davanın bir an önce sonuçlanması için adalet talebini yineledi.

Davaya çağrı yapan avukatların metni:

Türkiye tarihinde gerçekleşmiş en büyük işçi katliamına ilişkin yargılamada karar aşamasına gelinmiş olup avukatların ve ailelerin esas hakkındaki beyanlarının sunulmuş olmasına rağmen, mahkemenin karar vermesini engelleme çabaları başlamıştır.

Yargılamanın sonuçlanmasını engellemek amacıyla birçok girişimde bulunanlar, mahkeme heyetini “en yüksek makamlara” şikayet etmiş, Soma’yı terör örgütlerinin yaktığı iddiası ile Manisa Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuşlardır. Soruşturmanın sonucunu bekleme kararı almayan mahkeme heyetinin görev yerini bile değiştirmişlerdir.

Mahkemenin esas hakkında karar vermesini mümkün olduğunca uzatmak ve bu davayı kamuoyunun dikkatinden kaçırmak için gerek avukatlara gerekse ailelere her türlü zorluk çıkarılarak baskı yapılmaya çalışılmaktadır.

Bu celse, içeriğinin ne olduğunu dahi bilmediğimiz bir dosya gerekçe göstererek bir yılı aşkın süredir mütalaa vermeyen savcının esas hakkındaki mütalaa vermesi beklenmektedir.

Karar aşamasına gelen davanın bu duruşmasına avukatlar olarak güçlü ve etkili bir katılımı “adalet arayan” ailelerin adalet taleplerinin gerçekleşmesi için önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bu nedenle tüm meslektaşlarımızı 26.03.2018 günü saat 09.00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak olan duruşmaya katılmaya çağırıyoruz. 25.03.2018 Pazar saat 23.30’da Taksim Meydanı AKM önünden araç kalkacaktır.

politeknik.org.tr


Spread the love