Soma Davası ağır aksak: Gelmeyen adalet ve yargılanan mühendisler

Soma Katliamı Davası’nın 20’nci duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 5’i maden mühendisi 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın nedenleri ve sorumluları verilerle sabit olsa da mahkeme heyetinin değiştiği davada adalet kangrene dönüşüyor.

Soma’da 2014 yılında Soma A.Ş’ye ait Eynez Maden Ocağı’nda meydana gelen katliam sonrası açılan dava ağır aksak ilerliyor. 16 Nisan Referandumu sonrasında 2 yıldır davayı sürdüren mahkeme heyeti değiştirildi. Değişiklik ardından dava süreci yeniden başlama noktasına geldi. Savcı mütealasını sunmadı. Daha önce yapılan esasa ilişkin savunmalar 9 Aralık’ta yapılan 20’nci duruşmada yeniden yapıldı.

Yeni mahkeme heyetinin ilk duruşmasında tutuklu sanıklardan maden teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tahliyesine karar verildi.

Sorumlular Soma Holding ve AKP iktidarı
Mahkeme heyetinin değiştirilmesi, bilirkişi raporları üzerinde şaibe yaratılması ve sabotaj iddiasının ciddiye alınması katliamın gerçek sorumlularının ortaya çıkarılmasını engelliyor. Soma A.Ş’nin almadığı güvenlik önlemleri ve ocakları denetlemeyen Enerji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı, taşeron-rödovans sistemiyle kamu varlıklarını kendisine biat eden şirketlere hediye eden AKP hükümeti katliamın sorumlusu durumunda.

Mühendisler öldü, mühendisler yargılanıyor
Soma katliamında 5’i maden mühendisi 301 işçi yaşamını yitirdi. Soma Davası’nda 4’ü mühendis 5 tutuklu, 31’i mühendis 46 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor. Katliama neden olan faktörlere mesleki bilgisi çerçevesinde hakim olan mühendisler işlerinden olmamak için sessiz kaldı, bu tercih kendi yaşamlarına ve çalışma arkadaşlarının yaşamlarına mal oldu. Katliamdan kurtulanlar da yargılanıyor. Soma Katliamı’nda, mühendisler için mesleki sorumluluklara sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğu büyük acılarla bir kez daha ortaya çıktı.

Duruşma’nın bugün (11 Ocak) görülen oturumunda ara karar açıklandı. Mahkeme, Soma Holding avukatlarının başvurusuyla Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “sabotaj” dosyasının esasa etki edip etmeyeceğinin incelenmesi için savcılıktan istenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava, 26 Mart’a ertelendi.

politeknik.org.tr