Söğütlüçeşme Gar-AVM projesinin planlarına yürütmeyi durdurma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy Söğütlüçeşme Garı ve çevresindeki yeşil alanı AVM’ye dönüştüren imar planlarının yürütmesini mahkeme durdurdu: ‘Şehircilik ilkelerine uygun değil, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur’

İstanbul 13. İdare Mahkemesi, metrobüs, Marmaray ve şehirler arası trenin keşiştiği ve bölgenin önemli yeşil/toplanma alanlarından biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 Mayıs ayında hazırladığı imar planı değişikliği ile ‘Toplu Taşıma Gar Sahası’ olarak düzenlediği imar planlarının yürütmesini durdurdu. Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre; mahkeme, imar planlarının şehircilik ilkelerine, planlama esas ve tekniklerine uygun hazırlanmadığını vurguladı.

Mahkeme, planla birlikte yapılacak projelerin hukuka aykırılığının açık olduğuna ve planların telafisi güç zararlar verebileceğine hükmetti.

Yeşil alanda talan, yandaşa rant

‘Söğütlüçeşme Toplu Taşıma Gar Sahası Proje Alanı’ adıyla 65 bin 370 metrekarelik alanda, 42 bin 451 metrekare inşaat yapılması planlanıyordu. Terminal yapısı, sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar içeren proje ile yüzlerce ağaç ve doğal bitki örtüsü taşıyan alan tahrip edilecekti.

AVM’leştirme projesi için 193 milyon 794 bin TL maliyet belirlenirken, Söğütlüçeşme “Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.” şirketine 29 yıllığına kiralanıyordu.

Kadıköy Belediyesi: Plan Söğütlüçeşme’ye, Kadıköy’e zarar verecekti

Bakanlığın planına askı süresinde itiraz eden ancak itirazı reddedilen Kadıköy Belediye’sinin açtığı davada alınan iptal kararı Söğütlüçeşme’nin geleceği için önem taşıyor.

Kadıköy Belediyesi, Bakanlığın imar planlarını kamu yararı gözetmeksizin yaptığını, alandaki 8 bin 900 metrekarelik bölümün belediyenin hüküm ve tasarrufunda bulunmasına rağmen kendilerinden muvafakat alınmadan hazırlandığını, planların yapılaşma ve trafik yoğunluğunu arttıracağını belirterek yürütmenin durdurulması ve iptali istemi ile dava açmıştı.

politeknik.org.tr