“Sivas’ı Unutmadık” Diyen Onbinler Alanlardaydı

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 16. yılında onbinler Sivas, İstanbul, Ankara ve İzmir ve daha birçok ilde gerçekleştirilen anma etkinliklerinde alanlara çıkarak katliamın hesabı sorulacak diye haykırdı.

SİVAS
İlerici Alevi örgütleri, köy dernekleri, demokratik kitle örgütleri ve sol partilerin katılımıyla organize edilen eylemde binlerce kişi Sivas Katliamı’nı lanetlemek ve Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi talebini dile getirmek için Katliam’ın 16. yıldönümünde Sivas’ta buluştu. Çever illerden de katılımın sağlandığı mitingde polis il dışından gelen otobüsleri uzun süre bekletirken, eylem boyunca Sivas sokaklarına yığınak yaptı.
Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Ali Baba Mahallesi’nde buluşan kitle buradan katliamın gerçekleştiği Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçti. Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi talebi miting boyunca ön plana çıkarken, Maraş’tan Sivas’a uzanan faşist katliamlar ve AKP’nin ikiyüzlü, gerici politikaları da protesto edildi. Mitingde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile KESK Genel Başkanı Sami Evren birer konuşma yaptılar.

 

ANKARA
2 Temmuz’da saat 16.00 civarı Toros Sokak’ta toplanmaya başlayan emek ve demokrasi güçleri pankarlar ve sloganlarla Sıhhıye Köprüsü üzerinden Kolej Meydanı’na bire yürüyüş düzenledi. Sivasın, Maraşın, Çorumun, Gazinin hesabı sorulacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “35 can aramızda”, “Faşizme karşı tek yol devrim”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile yapılan yürüyüşte katliamda hayatını kaybeden 35 kişinin fotoğrafları taşındı.
Kolej Meydanı’nda yapılan konuşmalarda katlıamın hesabını sormak ve başka Sivas’ların meydana gelememesi için mücedele etmeye devam edilmesi gerektiği ve Alevilerin devletin güdümüne asla girmeyeceği ısrarla vurgulandı. Miting Ali Asker konseriyle son buldu.

TMMOB üyeleri de TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri ile birlikte TMMOB pankartı arkasında mitingdeki yerini aldı.

İSTANBUL
Alevi örgütlerinin öncülüğünde biraraya gelen çok sayıda sendika, kurum, kitle örgütü ve siyasi parti saat 16.00’da Tepe Natulius ve Haydarpaşa Garı yolu üzerinde toplanmaya başladı ve saat 17.00’da İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Sivasın ışığı sönmeyecek” “Devletin alevisi olmayacağız” “Dersim Gazi Sivas tek yol faşizme karşı savaş” “Faşizme karşı omuz omuza” “Dün Maraşta bugün Sivasta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları atılırken miting alanında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği GYK üyesi Fethi Bölükgiray ve Alevi Bektaşi Federasyonu Eğitim Bilim Sekreteri Hatice Köse Altınışık birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda Çorum, Maraş ve Malatya’da olduğu gibi Sivas’ta kontgerilla örgütlenmesinin yarattığı katliamların hala güncelliğini koruduğu belirtilirken, sahte Alevi açılımları ile devlet Alevisi yaratma çabalarının karşısında olunacağı dillendirildi.

TMMOB’ye bağlı odalardan mimar ve mühendisler ve mühendislik öğrencileri de “2 Temmuz Sivas Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız / TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu” pankartı arkasında mitinge katılım gösterdi.

 

 

İZMİR
İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan katılımcılar Gündoğdu Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle “zorunlu din derslerinin kaldırılması” ve “Madımak Oteli’nin müze yapılması” talepleri dile getirirken, “Devletin Alevisi olmayacağız” mesajını verdi.

Ayrıca Mersin, Hatay , Diyarbakır, Elazığ ve Urfa’da da düzenlenen etkinliklerle Sivas Katliamı anıldı.

politeknik.org.tr