Sinop’ta nükleer isyanı: ÇED toplantısı halktan kaçırıldı

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için ÇED toplantısına Sinoplular alınmadı. Sinoplular nükleer santralin yapılmaması için “Toplantıya halk alınmamıştır” diyerek valiliğe yürüdü ve “ÇED toplantısı meşru değildir” denilerek basın açıklaması gerçekleştirildi

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için dün (6 Şubat) Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli’nde yapılan ÇED toplantısına halk alınmadı. Sinoplular, “Sinopluların alınmadığı bir halk toplantısı yapılamaz” diyerek bekledi. Polis, toplantının yapılacağı otelin etrafını barikat ile çevirdi.

Toplantı salonuna giren iki NKP üyesi gözaltına alındı
Belediye başkanı, milletvekilleri ve yurttaşların alınmadığı toplantıya AKP’liler alındı. Toplantıya katılan AKP’liler “Milli Enerjiye evet” dövizi taşıdı. Toplantı salonuna girerek nükleer santral istemediklerini söyleyen dört Nükleer Karşıtı Platform üyesi Engin Tınaz ve Ali Dizdaroğlu gözaltına alındı.

Sinop zehir deposu olmayacak
Sadece yarım saat süren toplantının sonunda otele alınmayan Sinoplular, nükleer santralin yapılmaması için, “Toplantıya halk alınmamıştır” diyerek imza topladı ve dava açma kararı aldı. Sinoplular, Diyojen Heykeli önünde toplanıp valiliğe yürüdü.

Valilik önünde aralarında milletvekillerinin de bulunduğu kitleye polis saldırdı. Çok sayıda kişi biber gazından etkilendi. Valilik önündeki bekleyiş sırasında Sinop Halkevi ve Nükleer Karşıtı Platform üyesi İlker Şahin gözaltına alındı. Şahin ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Toplanan imzaların valiliğe verilmesinin ardından “Bu toplantı meşru değildir” denilerek basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada Sinop halkının nükleere izin vermeyeceği bir kez daha vurgulandı.

Polis saldırısında yoğun gazdan etkilenen Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz, “OHAL bitmeden Sinop Nükleer Santrali’nin işini bitirelim telaşındalar. Fakat buna müsaade etmeyeceğiz Sinop AKP hükümetinin zehir deposu olmayacak” dedi.

Kaynak: Sendika.Org