Sinop Halkı Nükleere Karşı Biraraya Geldi

Sinop’ta emek ve demokrasi güçlerinin “Yoksulluğa, Savaşa, Zamlara, Nükleere, Termiğe Hayır” sloganıyla yapılan miting, kitlesel bir katılımla gerçekleşti.
DİSK, KESK, Halkevleri, HDK, ÖDP, TKP, CHP, YEGEP, Ayancık Çevre Platformu’nun katıldığı miting için Kale Yazısı’nda bir araya gelindi. Tersane mevkiinden Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyen yüzlerce kişi, AKP’nin enerji politikalarına tepki gösterdi.
Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, TKP Merkez Komitesi üyesi Zehra Güner, HDK Temsilcisi Sevil Topaloğlu, CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Barış Karadeniz ve EMO yöneticisi Metin Teleatar birer konuşma yaptı.
KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Sinop’ta daha önce kurulan radar üssünün kapatıldığını, aynı bölgede füze denemesi yapıldığını söyledi. “Türkiye halklarını kim koruyacak?” diye soran Tombul, AKP’nin Suriye politikasına tepki gösterdi. Sinop’ta kurulmak istenen nükleer santral hakkında da konuşan Tombul, araştırmaların Türkiye’nin enerji ihtiyacı olmadığına işaret ettiğini söyledi. Tombul, “Nükleer santral yapmak isteyenlere buradan inadına ‘hayır’ diyoruz. Bize rağmen nükleer santral yapamazsınız” dedi.
Yapılan diğer konuşmalarda da nükleer ve termik santral projelerinin uluslararası sermaye çıkarları doğrultusunda, halkın talepleri dikkate alınmadan hayata geçirilmek istendiğine dikkat çekildi. Konuşmalarda, Sinop muhalefetinin, sendika, demokratik kitle örgütü, meslek odası ve çevre örgütlerinin ortak bir mücadele hattı örmesi gerektiği ifade edildi.
Kaynak: Halkevleri.org.tr