Sessiz sedasız gidişin, bizim haykırışımız olacak – Ersin Kiriş
Spread the love

Her uyanılan sabah, başka kötü haberlerin alındığı bir ülkenin insanlarıyız. Ses kayıtlarının havada uçuştuğu, hırsızların yüzlerinde astar kalmadığı, katillerin elinden kan dilinden nefret damladığı, kadınların erkek cinayetlerine kurban gittiği, işçilerin iş cinayetlerinde öldüğü, direnenlerin de direnmekten başka çaresinin olmadığını her sabah tekrardan teyit ettiği bir ülkenin insanlarıyız.

Berkin’e uyandığımızda bir kez daha bilendik katillere. Yüzbinler döküldü sokağa dört bir tarafta hesap sormaya. Oradaydık hepimiz, gazın, plastik merminin ateşlerin içinde. Haykırdık halkın mühendisleri olarak “Berkin’in katili, AKP’nin polisi” diye. Haykırdık bir de Berkin’den bir gün önce iş cinayetiyle yaşama veda eden 24 yaşındaki meslektaşımız Ünal Barış Coşkun için.

Çalıştığı şantiyede beşinci kattan düşerek öldü Barış. AKP’nin Üsküdar Belediyesi’nin taşerona verdiği bir işte çalışırken öldü. Umutları düştüğü o boşlukta sıkıştı. “Belediyecilik” diyerek uydurdukları vahşi yağma hareketi AKP’nin gerçek yüzünü bir kez daha hatırlattı. Evet Barış’ın katilleri Berkin ile aynı…

Meslek hayatının başında güvencesiz şartlarda AKP’nin palazlandırdığı taşeron sisteminin kurbanı idi Barış. İş kazalarında katledilen onlarca mühendisten biriydi sadece. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarının yok sayıldığı, bizzat iktidar tarafından prosedür haline getirilen yasa ve yönetmeliklerle, çalışma yaşamının kurbanı oldu Barış. Gündemi kaynayan kazandan beter olan bu ülkenin haber sayfalarına dahi çıkamayan yüzü oldu Barış. İcraata bakarım diyenlerin, elindeki kan oldu Barış. Ücretli genç mühendislerin köleye dönüştürülmeye çalışıldığı bir ülkede, çalışma hayatındaki her türlü güvenceden uzak koşullara feda edildi.

Katillerini tanıyoruz Barış’ın. Tıpkı Berkin’ininki gibi. Katilleri, Haziran’da “Emri ben verdim diyenler”, Barış’ı güvencesiz bırakanlardı. Katilleri Harita Mühendisi Gülseren Yurttaş’ın, 22 Eylül 2007 İSKİ Sarayburnu Şantiyesi’nde vinçten düşen parçayla ölmesine yol açanlardı. Katilleri, 13 Aralık 2013’de Üsküdar’da bir şantiye’de kaya kırıcının deliğe şarj edilirken patlaması esnasında Mühendis Göksenin Gaye Dursun’un ölümüne sebebiyet verenlerdi. Katillerini tanıyoruz…

Barış bu ülkede emeğini satanların sessiz vedası oldu. Meslek hayatının başındaki bir genç mühendis daha AKP’li belediyenin işini yaparken iş cinayetine kurban gitti. Evet, onun için de sokalardaydık dün. Berkin’i katledenler katlettiler Barış’ı. Berkin’e dün o meydanlarda bir söz verdik. Hesap soracağız, kinimizi öfkemizi kaybetmeyeceğiz. Sözümüzü Barış için de, Gülseren Yurttaş için de, Göksenin Gaye Dursun için de, emekleri çalınan, iş cinayetlerinde ölen mühendisler için de tutacağız.

Emeğimizi sömürenlere, hayatımıza kastedenlere karşı Barış için, Berkin için, özgürlüğümüz, yaşamımız ve güvenli bir gelecek için mücadele edeceğiz.

Ersin Kiriş
İnşaat Mühendisi


Spread the love