Şehircilik Kolokyumu başlıyor

Şehir Plancıları Odası’nın; planlamayı, kentlerin bugünü ve geleceğini konu edeceği Dünya Şehircilik Kolokyumu 6-7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), İstanbul Şubesi her yıl 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği ve Şehircilik Kolokyumu’nun 38.si bu yıl 6-7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Yerleşkesi’nde yapılacak. İnsanca yaşam hakkının yok sayıldığı rant odaklı kent planlama anlayışına karşı kentsel/kırsal mekanı ve planlamayı bütün bileşenleriyle yeniden düşünmek, kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak ve tartışmak amacıyla düzenlenen kolokyum birçok akademisyen, kent mücadelesi öznesi ve toplumsal muhalefet bileşenini bir araya getiriyor.

Haziran İsyanı sonrası yaşam alanlarının savunulması adına gelişen kent muhalefetinin konu olacağı “Kent hakkı ve kentsel muhalefet” oturumu ise 8 Kasım saat 13.30’da gerçekleştirilecek.

ŞPO, kenti ve kentliyi savunan herkesi “Planlama disiplininin yarım asır öncesinin anlayışıyla kentsel sorunlarla mücadele edemeyeceği, sözü geçen değişim ve koşullara ayak uyduracak bir şekilde yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyduğu kaçınılmazdır. Bu nedenle planlama disiplinini bütün bileşenleriyle yeniden ele almak, kentlerin bugünü ve geleceğini tartışmak amacıyla başta şehir plancısı meslektaşlarımız olmak üzere, ilgili meslek mensuplarını kolokyumda bildiri sunmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle 38. Şehircilik Kolokyum’a çağırdı.

politeknik.org.tr