Şehir plancıları: ‘Sarayın adaletine de, Adalet Sarayı’nın taşınmasına da #Hayır!’
Spread the love

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Adliyesi’nin taşınması ve yerine ‘ulaşım merkezi’ adıyla proje yapılması hakkında açıklama yaptı: Sarayın adaletine de, Adalet Sarayı’nın taşınmasına da #Hayır!

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi (ŞPO), Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve kenti alt üst eden projelerine karşı mücadele vermeye devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ankara Adalet Sarayı’nın Atatürk Orman Çiftliği alanında yer alan Gıda Toptancıları Hali’nin bulunduğu araziye inşa edilecek olan yeni Adliye binasına taşınacağını ve mevcut Adalet Sarayı binasının bulunduğu alana ise bir “ulaşım merkezi” inşa edileceğini belirten açıklamalarına ŞPO Ankara Şubesi plansızlığa vurgu yaparak yanıt verdi. Şehir plancıları, Adalet Sarayı’nın, kamunun adalet ve yargı faaliyetlerine hız ve işlerlik açısından bütüncül bir yapıda ulaşabilmesi amacıyla merkezi bir konumda hizmet vermesi gerektiğini açıkladı. ŞPO, Gökçek’in bilimle ve teknikle bağdaşmayan girişimlerinin Ankara’yı çıkmaza götürdüğünü belirtti.

Gökçek’in fantezileri ile kent yönetilemez
Ankara ulaşımının bütüncül bir plan çerçevesinde değerlendirilerek çözümlerin geliştirmesi gerektiğini daha önce de birçok kez kamuoyuna duyurduklarını belirten şehir plancıları ‘Defalarca belirtmemize ve Gazi Üniversitesi tarafından yapılan Ankara Ulaşım Ana Planı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık iki yıl önce teslim edilmiş olmasına rağmen Melih Gökçek bir plana dayanmayan, bilimsel ve teknik olarak gerçekleştirilmesi mümkün olmayan fantezilerini kamuoyunun önüne koymaktadır’ ifadelerini kullandı.

Gökçek ‘ulaşım merkezi’ diyor, sorsan açıklayamaz
Şehir plancıları, Melih Gökçek’in Adliye Sarayı’nın bulunduğu alanla ilgili “Adliye taşındıktan sonra Sıhhiye’deki alan ulaşım merkezi olacak. Dünyanın pek çok ülkesinde var. Metrolar, monoraylar, teleferikler, dolmuşlar, otobüsler, halk otobüsleri oradan kalkacaklar, bir dağılım merkezi olacak” açıklamalarına da değindi. ŞPO, ‘Öncelikle sormak isteriz dünyanın hangi ülkesinde içinde metro, monoray, teleferik, dolmuş, otobüs gibi bu kadar çeşitli ulaşım araçlarını barındıran bir “dağılım merkezi” bulunmaktadır ve hangi proje örnek alınarak bu proje planlanmıştır?’ ifadelerini kullandı.

‘Başkent böyle yönetilemez’
Şehir plancıları açıklamayı, kentin yönetiminde bütüncül ulaşım planlamasının temel alınması gerektiğini hatırlatarak bitirdi. Melih Gökçek’e seslenen şehir plancıları ‘Melih Gökçek’e Ankara’nın başkent olduğunu ve “günü geldiğinde” değerlendirdiği fantezilerle bir başkentin yönetilemeyeceğini hatırlatır ve kendisini bir kere daha yargıya, mesleğimizin gerekliliklerine saygıya davet etmek isteriz’ dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin açıklama metni için tıklayınız

politeknik.org.tr


Spread the love