Şehir plancıları: Doğal ve kültürel varlıkları korumak için mücadele edeceğiz!
Spread the love

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Salda Gölü, Kazdağları ve Munzur Dağları’nda doğal yaşamı tahrip ederek yapılmak istenen projeler hakkında açıklama yayımladı.

Şehir plancıları, ülkenin farklı yerlerinde doğaya ve doğal yaşam alanlarına yönelik eş zamanlı saldırılara yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Millet bahçesi ve çeşitli yapılar planlanan Salda Gölü’nde ve madencilik faaliyetleriyle kıskaca alınan Kazdağları ve Munzur dağlarında doğal ve kültürel varlıkların, yeraltı su varlıklarının tehdit edildiğini belirten şehir plancıları projelerin kamu yararı taşımadığını vurguladı.

Salda Gölü yapılaşmaya açılamaz!

ŞPO açıklamada, Salda Gölü’nün kapalı bir göl havzası olması sebebiyle oldukça kırılgan bir ekosistem yapısına sahip, üzerinde Tabiat Parkı statüsü ile beraber doğal sit alanlarının bulunduğu özellikli bir alan olduğunu belirtti. Şehir plancıları, bu sebeple birincil önceliğin alanın doğal yapısını korumak olması gerektiğini, iktidarın birincil önceliğinin ise turizm ve inşaat sektörünün karını arttırmak olduğunu söyledi.

ŞPO, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiği Salda Gölü açıklamasına da değindi. Bölgeye mescit, otopark, tuvalet, duş, büfe, kafeterya, vb. düzenlemelerin yapılmasının, Salda Gölü’nün doğal ve kültürel yapısını bozacağı dile getirildi.

Kazdağları ve Munzur dağları madene teslim edilemez

Açıklamasında Kazdağları ve Munzur dağlarının madencilik faaliyetleri nedeniyle karşı karşıya olduğu tehlikeye değinen şehir plancıları, ‘’Bugün ülkemizde madencilik sektörü, iktidarın kendine sağladığı güçle coğrafyamız üzerinde hiçbir alana saldırmaktan geri durmamaktadır. Kazdağları ile birlikte ülkemizin en özel nitelikli milli parklarından birine ev sahipliği yapan Munzur Dağları da bugün madencilik sektörünün tehdidi altındadır. Munzur Dağları`nın barındırdığı ekolojik yapı, doğal peyzaj ve biyoçeşitlilik bu faaliyet sonunda geri dönülemez şekilde zarar görecektir’’ ifadelerini kullandı.

Şehir plancıları açıklamayı Kazdağları`ndan Munzur`a, Salda Gölü`nden Hasankeyf`e, Eskişehir`den Sinop`a, Şirince`den Amanos`a ülkenin tüm doğal ve kültürel varlıklarını korumak için mücadele çağrısı yaptı.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

politeknik.org.tr


Spread the love