Şehir Plancıları Bu Defa Melih Gökçek’e Hak Verdi

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Sarıaltun, organize sanayi bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti. Açıklamada “Bu konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek haklıdır” ifadeleri geçti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Orhan Sarıaltun, “Yaz gününde sel suyunda boğulmak, dolgu alanda denize gömülmek, denetimsiz işyerinde havaya uçmak kader değil, yapılan yanlışların doğal sonucudur” dedi. Sarıaltun, Organize Sanayi Bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti ve OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerindeki patlamalarda yaşamlarını yitirenler nedeniyle kamuoyunda işçi güvenliği, iş sağlığı, kaçak işçi ve işyeri, ruhsatlandırma ve denetim yetkisi gibi konuların tartışılmaya başlandığını belirtti.

Organize Sanayi Bölge yetkililerinin patlamalar ve can kayıpları için belediyeleri suçladığını ifade eden Sarıaltun, “17 Ağustos 1999’da binlerce insanımızı depremle kaybedince, kentlerimizin her istediğimiz parçasının yapılaşmaya açılamayacağını acı bir şekilde anladık, anlatabildik.

Deprem tartışmalarının sonucunda imar mevzuatında önemli değişiklikler oldu, ama kentlerimizde rant temelli yapılaşma anlayışında değişen bir şey olmadı” dedi.

Ülkede planlama mevzuatı ve bunun yansıması olarak kentlerin planlanması ve yönetilmesinde yaşanan karmaşanın had safhada olduğunu kaydeden Sarıaltun, Organize Sanayi Bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti.

Bir sanayi bölgesinin kendi iştigal alanında maksimum fayda sağlamak adına, bunun için birlikte hareket ederek kendi aralarında ortak standartlarını belirleyebileceğini ifade eden Sarıaltun:

“Ancak, bir kentsel altyapının idaresi, kent içinde halkın ve çalışanların güvenliği, ulaşımı, kentle ilişkisi, ruhsatlandırılması, iştigal konularına göre yer alıp alamayacaklarının kararı ve idaresi kamu görevi gerektirir. Bu konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek haklıdır. Teknik kamu kadrosu ile yapılabilecek görev ve denetim bugün için ancak, asli devlet memuru kadrosu ile çalışan belediye eli ile yapılabilir. Ancak bu şekilde tabandan tavana, teknik veya idari gerçek sorumlulara hesap sorulabilir.” şeklinde konuştu.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada Melih Gökçek’in yetki isteyen açıklamalarına hak verilirken, AKP belediyecilik anlayışının Davutpaşa  ve Ayamama Deresi felaketlerinde olduğu gibi denetimsizliği ortadan kaldırmadığının vurgulanmaması, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ile Melih Gökçek’in tartışmanın aynı kulvarında yer almasını beraberinde getirdi.

 

politeknik.org.tr