Şehir plancıları: “Ankara halkı en pahalı su faturasını ödüyor”
Spread the love

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, daha önce gündeme getirdiği su tarifesinin yeniden düzenlenmesine ve bedelinin düşürülmesine yönelik talebini yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘isteğiyle’ istifa eden Melih Gökçek’in, sağlıklı, temiz, güvenli ve Türkiye’nin en temiz suyu olduğunu iddia ettiği Ankara içme suyu tekrar gündemde. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin su ücretinde yaptığı yüzde 5’lik indirimi hatırlatarak, Türkiye’deki en pahalı su fiyatının Ankara’da olduğunu belirtti ve su fiyatının Ankara’da da aşağı çekilmesi talebini yineledi.

ŞPO açıklamasında “Son günlerde ise bazı kentlerde su tarifelerinde indirim haberleri basına yansımıştır. Bu noktada en pahalı suyu kullanan Ankara halkının katlanmak zorunda olduğu yüksek bedellerin ciddi oranlarda düşürülmesi gerekmektedir.Esasen temel bir hak olan temiz suya erişim hakkının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara halkının ciddi şekilde yoksullaşmasına sebep olacak biçimde fiyatlandırılması haksız ve vicdansız bir uygulamadır. Bu uygulamanın son bulması adına muhatabımız olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tespitlerimizi hatırlatarak fahiş su ücretlerinin indirilmesi talebimizi iletiyoruz. Tüm Ankara halkını yaşadıkları bu soygun düzenine son vermeleri için mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR PLANCILARI: ASGARİ ÜCRETLİLER ANKARA’DA AYDA 2,5 GÜN TEMİZ SU ALABİLMEK İÇİN ÇALIŞIYOR

Ankara halkı musluktan su içemiyor!

Ankara`nın belli oranda içme suyu ihtiyacını karşılayan Bayındır Barajı içme suyu havzası olmaktan çıkarılarak, kentsel dönüşüm alanı ilan edilip Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılaşmaya açıldı. Su sıkıntısı yaşayan bir kent olan Ankara`da içme suyu özelliğine sahip olan bir barajın rant amacıyla, lüks konut projelerinde konut satış fiyatlarını yükseltecek bir su kütlesi olarak kullanılması ve yine Ankara’da birçok bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi, bu bölgelerde hızla sürdürülen inşaat faaliyetleri yer altı su seviyesinin hızla düşmesine sebep oldu. Sonuç olarak ortaya çıkan kıtlık durumu Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından fırsata dönüştürülmüş, taşıma, arıtma gibi masrafların çok daha fazla olduğu Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan Ankara ‘ya su verilmesi sonucu Türkiye’nin en pahalı içme suyu oldu. Ankaralılar için halk sağlığına zararı kanıtlanmış olan Kızılırmak suyundan gelen şebeke su sebebiyle Ankara halkı musluktan su içemiyor.

DSİ, Kızılırmak’a hayır dedi

DSİ, Kızılırmak’tan su alınmasına ilişkin Aralık 2005 tarihli raporunda; Hirfanlı ve Kesikköprü barajlarında yapılan kirlilik analizleri sonucu bu suyun içme ve kullanma suyu olarak kullanılamayacağını, suyun sağlığa zararlı olduğunu, Kızılırmak nehrinin doğal yapısı itibariyle klorür, sülfat ve sertlik değerlerinin çok yüksek olduğunu belirterek bu parametrelerin içme ve kullanma açısından çok önemli olduğunu ve ileri arıtma teknikleri gerektirdiğini ve mikrobiyolojik ölçüm sonuçlarının bu suyun içme suyu olarak kullanılamayacağını açıkça vurgulamıştı.

politeknik.org.tr


Spread the love