Savaşa ve gericiliğe karşı, Kobane ve Şengal halkıyla dayanışmaya
Spread the love

Ortadoğu’da halklar katlediliyor. Bölgenin emperyalist planlar doğrultusunda yeniden kurgulanmasında gerici-islamcı çetelere rol veriliyor. Bu kaynayan kazanın en kirli parçalarından birini de AKP oluşturuyor. AKP, eli kanlı çete IŞİD’e her türlü desteği verirken, savaş; halkları canından, yerinden, yurdundan ediyor.

AKP’nin gerici ve kirli savaş oyunu binlerce Kobaneliyi, Suriyeliyi, Rojavalıyı, Türkmen’i, Ezidi’yi trajediye sürükledi. Yaşamak için göç edenler, sınırda bekletilenler, kamplarda tutulanlar.. Türkiye’ye sığınan bir milyonu aşkın insan kölece çalışma şartlarına tabi tutuluyor; barınma, sağlık ve gıda açısından yaşam savaşı veriyor. Son dönemlerde artan polis ve faşist çete saldırılarıyla birlikte bir başka güvencesizliği yaşıyor. Bu tablonun asli unsuru savaşı körükleyen AKP’dir, Dışişleri Bakanlığı’dır, Ahmet Davutoğlu’dur, Tayyip Erdoğan’dır.

AKP’nin gerici, ırkçı, mezhepçi politikaları yaşamlarımızın, özgürlüklerimizin, kardeşliğimizin düşmanıdır.

Şimdi Kobane direniyor. 20 günü aşkın süredir katil IŞİD çetelerine karşı savaşan Kobaneliler tanklara, toplara karşı bir özgürlük ve yaşam mücadelesi veriyor.

AKP, Kobane direnişine karşı bir kez daha halk düşmanlığını sahneledi. Kobane’de IŞİD çetelerinin yoğun saldırılarıyla yaralanan, kaçmak zorunda kalan Kobaneliler, AKP’nin IŞİD’e ardına kadar açtığı sınırda bekletiliyor, jandarma ve polis saldırısına maruz kalıyor.

Yaşam hakları güvence altına alınmalıdır

Yaşam hakkı için IŞİD saldırılarından, ölümden, tecavüzden, işkenceden kaçan insanlar için temel yaşamsal koşullar sağlanmalıdır. Savaşı yaratanların yok saydığı Kobaneliler, Suriyeliler, Ezidiler sahipsiz değildir. Yaşam hakları bir an önce garanti altına alınmalıdır.

Gericiliğe ve savaşa karşı dayanışmaya

Şimdi özgürlüğümüz için, kardeşçe yaşamak için savaşa ve gericiliğe karşı mücadele zamanı. Şimdi Ortadoğu halklarıyla dayanışmayı büyütme zamanı.

Politeknik olarak AKP’nin yarattığı savaşa, gericiliğe karşı halkların özgürce, barış içinde kardeşçe yaşaması için dayanışmayı ve mücadeleyi büyütüyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanından Suruç’a, Silopi’ye insani ihtiyaç malzemeleri gönderiyoruz. Malzemelerimizi TMMOB’nin yardım kampanyası aracılığıyla Suruç ve Silopi’ye ulaştıracağız.

Politeknik

kobane_sengal_manset


Spread the love