‘Savaşa hayır’ diyen çevre mühendisi Eylem Tuncaelli ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu gözaltında
Spread the love

Savaşa hayır diyenlere karşı başlatılan operasyonlar devam ediyor. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi eski yönetim kurulu başkanlarından Eylem Tuncaelli ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu gözaltında.

Savaşa karşı barışı savunanlara yönelik baskılar devam ediyor. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi eski yönetim kurulu başkanlarından Eylem Tuncaelli ve Kocaeli’de yıllardır halk sağlığı için mücadele veren Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bu sabah (9 Şubat) gözaltına alındı.

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, gözaltına alınan üyeleri ve meslektaşları Eylem Tuncaelli’yle ilgili dayanışma mesajları yayımladı.

‘Barış demek suç değildir’

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu “ İktidar her gün gelişigüzel, keyfi gözaltılar ile kendi rant, şiddet politikalarını eleştiren, farklı olan tüm sesleri susturmak istiyor. Bugüne de yeni gözaltı haberleri ile uyandık. Barış talep ettiği için gözaltına alınanlar arasında çevre mühendisi arkadaşımız Eylem Tuncaelli de var. İktidarın hukuk dışı uygulamaları son bulmalı, başta Eylem arkadaşımız olmak üzere gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır! Barış istemek suç değildir! “ açıklamalarında bulundu.

Barış demek meslek etiğini savunmaktır

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Kayan üyeleri ve meslektaşları Eylem Tuncaelli’yle ilgili “Eylem her zaman emek, demokrasi ve özellikle yaşam hakkını savunan bir doğa savunucusu olmuştur. Bir mühendis olarak her zaman meslek etiğini, kamu yararını gözetmiştir. Ekolojiden, bilimden yana bir Türkiye için mücadele veren Eylem arkadaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hamzaoğlu halk sağlığı için mücadele etti

Gözaltına alınan Hamzaoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaparken Dilovası’nda çevre kirliliği konusunda yaptığı bilimsel araştırmalar sonucu halkın sağlığını tehdit eden verileri kamuoyu ile paylaştığı gerekçesiyle soruşturmalar ve dava süreçleri yaşamıştı. Hamzaoğlu Kocaeli Üniversitesi’nden KHK ile uzaklaştırılan akademisyenlerden biri olarak Kocaeli Dayanışma Akademisi’nde (KODA) yer alıyordu.

politeknik.org.tr


Spread the love