Sarı Yazma’nın İsyanında Buluştuk
Spread the love

Kastamonu Loç Vadisi’nde yapımı devam eden Hidroelektrik Santralların (HES) yapımının durdurulması için 14 gündür HES’ci şirketin İstanbul’daki yönetim binası önünde oturma eylemi yapan Loç’lu “Sarı Yazma”lıları Politeknik üyeleri olarak ziyaret ettik.

İstanbul’da yaşayan ve Loç’tan İstanbul’a gelmiş Loçlular Fındıklı’da bulunan Orhan Yavuz’a ait  Or-Ya Enerji isimli şirketin önünde 14 gündür eylemdeler. Eylemlerin bir diğer ayağı da Loç Vadisi’nde tam bir yıldır devam ediyor. Ziyaret ettiğimiz Loçlular, bölgelerinde doğal ve kültürel yaşamın eğer HES’ler yapılırsa bütün olarak yok olacağını söylediler. Karadenizliler için derelerin önemine değinen Loçlular, halk için yaşam demek olan derelerin bir rant kapısı olarak görülmesinin yaşama kast etmek olduğunu belirttiler. ‘Sarı Yazmalılar’ şirket yöneticilerinin tavrını sorduğumuzda şunları söyledi; “Buraya kapının önüne geldiğimiz günden beri bizden korkan çekinen şirket yöneticileri ve bütün bina çalışanları arka kapılardan binaya giriyor. Bizi burada görmezden gelmeye çalışıyorlar.” Ancak kendilerinin hiç yalnız kalmadığını söyleyen Loçlular, İstanbul’da yaşayan Loçluların yanı sıra, üniversitelilerin, çevre örgütlerinin ve çeşitli kurumların desteği hemen her gün olduğunu belirttiler.

HES’lere dur demek için nöbette olduklarını söyleyen Loçlular, sarı yazmanın isyanına herkesi davet ettiler. Geleceğimizi elimizden almalarına izin vermeyelim, dediler.

politeknik.org.tr

 

 


Spread the love