Saray’ın AOÇ talanı sürüyor: Marmara Köşkü yerle bir edildi
Spread the love

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kaçak Saray’ın yapılmasıyla talan edilen Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) tarihi Marmara Köşkü’nün yıkıldığını açıkladı: “Tescilli yapı, tarihin tanığı yerle bir edildi”

Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan ve 1928 yılında mimar Ernest Egli’nin AOÇ arazisi içinde tasarladığı, Cumhuriyet dönemi modernite projelerinin ilk örneklerinden biri olan Marmara Köşkü gizlice yıkıldı. AOÇ içinde hukusuzca yapılan Kaçak Saray sonrasında riskli yapı olarak ilan edilip yıkılması gündeme alınan tescilli yapı Marmara Köşkü’nün yıkıldığını Mimarlar Odası Ankara Şubesi tespit etti.

AKP’nin AOÇ üstündeki ideolojik saldırısı sürüyor
Marmara Köşkü’nün yıkılmasıyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; yıkımın kentin tarihsel belleğine bir saldırı olduğunu, Saray rejiminin AOÇ’nin tarihsel mekanlarını yok etme amacında olduğunu vurguladı. Candan “Marmara Köşk’ü, küçük olmasına rağmen AOÇ arazilerinin en yüksek noktasında inşa edilmiş, tüm AOÇ alanlarına hakim bir noktada inşa edilmiş durumda.  Bu mekanda yapılan şartlı bağışla başka bir simgesellik ortaya çıkıyor ve AOÇ hakimiyetinde olan bu mekanda, AOÇ’nin hakimiyeti halka emanet ediliyor.  Marmara Köşkü bu özelliği ile tanık mekandır aynı zamanda.  Bu yıkımın toplum açısından bir uyandırıcı rol işlevi görmesini umut ediyorum. Çünkü yapılarla birlikte başlayan yıkımlar, rejimin yıkılmasına gidişin mekansal adımlarıdır. Mekan ve ideoloji bağlamı üzerinden uzun süredir AOÇ mücadelesinde bunu  söylüyoruz” dedi.

Tescilli yapı yerle bir edildiaoc_2
Yıkımın aynı zamanda hukuka da aykırı olduğunu belirten Candan “Marmara Köşkü’nün Ocak ayından itibaren riskli yapı olarak ilan edip yıkılıp sonra yeniden yapılması gündeme gelmişti. ODTÜ’den bir profesörden de bu konuda rapor aldıklarını kamuoyunun gündemine taşımıştık. Sonrasında bu sürece dair koruma kurulunun verdiği kararı yargıya taşıdık. Ayakta duran bir yapının yıkılıp yeniden yapılmasının 660 sayılı ilke kararına aykırı olduğunu söyledik. Çünkü bir kültürel miras olarak tescillenmiş bir yapı eğer risk taşıyorsa bakım ve onarımının yapılması gerekir. 660 sayılı ilke kararına göre bunun onarımının yapılması gerekiyor diye Koruma kurulu kararına  dava açmıştık ve yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.” ifadelerini kullandı.

aoc_1

politeknik.org.tr


Spread the love