Saraçoğlu’nda yaşayanlara zorla tahliye
Spread the love

Ankara’da, yargı süreci devam eden tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde kaymakamlık yetkilileri ve polis yine zorla tahliye yoluna sarıldı. Barınma hakkı için direnen bir mahalleli darp edilerek gözaltına alındı, eşi yerlerde sürüklendi

Tarihi, mimarisi ve yeşilliği ile Ankara kent merkezinde bulunan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ranta açılmak istenen Saraçoğlu Mahallesi, güne yine zorla tahliye ile uyandı. Sabah saatlerinde polis ekipleriyle mahalleye gelen kaymakamlık yetkilileri, Aykut ve Zeynep Bozyurt’un yaşadığı evin boşaltılmasını istedi.

Tebligat olmadan tahliye dayatması
Bozyurt çifti kaymakamlık yetkililerinden tahliyeye ilişkin tebligat görmek istedi ancak belediye yetkilileri bir tebligat olmadığını söyledi. Tahliye haberi üzerine hızla mahalleye gelen Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatları da tahliyenin yapılamayacağını, mahkemeden karar beklendiğini, kararın beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Ev sahipleri gözaltına alındı, yerlerde sürüklendi
Tartışmanın devam ettiği sırada kaymakamlık ve polis yetkilileri zorla eve girmeye çalıştı. Kapısının önünde direnişe geçen Aykut Bozyurt darp edilerek gözaltına alınırken, kalp hastası olan eşi Zeynep Bozyurt yerlerde sürüklenerek evden çıkarıldı. Bozyurt saldırı sırasında fenalaşınca, mahalleye çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı.
Mahkeme kararının gelmesinden sonra kaymakamlık ve emniyet yetkilileri zorla tahliye işlemini durdurdu.

‘Hukuk var dedim, zor kullandılar’
Evinin boşaltılmasının istendiğini, “Hukuk var, hakkım var” dediğinde ise zor kullanıldığını dile getiren Zeynep Bozyurt, “Zorla evimi boşaltıyorlar, zorla eşyalarımı çıkarıyorlar. Eşyalarıma zarar verdiklerini söylüyorum, dinlemiyorlar. Hükümet kendi memuruna bunu yapar mı? Vatandaşına bunu yapar mı?” diye tepki gösterdi.

‘Hukuksuzluk, işkence, bu acele niye?’
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da hukuksuz tahliye ile ilgili bir açıklama yaptı. Saraçoğlu Mahallesi’nde mahkeme süreci devam ederken yapılacak tüm işlemlerin hukuksuz olduğunun altını çizen Candan şöyle dedi:
Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanıdır. Kent için önemli değerlerimizden biridir. Saraçoğlu Mahallesi’nde davalar sürerken bu acele nedir anlam veremiyoruz? Saraçoğlu Mahallesi sakinlerine zorla tahliyeler eziyet haline dönüştürülüyor. Mahallede emsal kararlar olmasına rağmen yürütmeyi durdurma kararının sonucu beklenmeksizin insanların zor yoluyla tahliyesi kabul edilemez.

saracoglu_1ekim_3 saracoglu_1ekim_2

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love