Saraçoğlu Mahallesi’ne tahliye tebligatı
Spread the love

Ankara’nın merkezindeki tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde evlere tahliye tebligatları gönderildi. Mahallenin statüsünün kaldırılmasına ilişkin dava süreci devam ederken, mimarlar tebligatlara tepki gösterdi

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan, Ankara’nın merkezinde yeşilliğiyle bir akciğer işlevi gören tarihi Saraçoğlu Mahallesi, yargı süreci devam etmesine karşın bir kez daha rant saldırısı altına girdi. Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çankaya Kaymakamlığı’nın kararını gerekçe göstererek Saraçoğlu Mahallesi halkına tahliye tebligatları gönderdi.
Tahliye tebligatlarının ardından mahallenin yapısını korumak için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri mahallede inceleme yaptı ve muhtarla görüştü. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi dağ başı mı? İnsanların yerlerinden zorla tahliye edilmesi ne demek? Bu neyin acelesi! Bunu kabul etmemiz mümkün değil” sözleriyle tepki gösterdi.

Mahallenin lojman statüsünün kaldırılmasına ilişkin olarak şubenin açtığı davanın devam ettiğini hatırlatan Candan, alanın tamamının ve ağaçlarının tescilli oluğunun altını çizdi. Saraçoğlu Mahallesi’nin taşıdığı değerlerle mimarlar için önemli olduğunu söyleyen Candan, yetkilileri akla ve bilimsel düşünmeye davet etti.

Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin kente kazandırılması sürecinin ana argümanı ortak akıldır. Bu akıl hareketi katılım süreci ile şekillenir. Saraçoğlu Mahallesi tarihi ve mimari değeri yüksek bir alandır. Zor yolu ile yapılacak her hareket mahallenin itibarına ve kent belleğine gölge düşürüyor” dedi.

saracoglu_tebligat

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love