‘Sansürse sansür, direniş ağlarıyla aşarız’

İstanbul’da, ‘Politeknik Bilim, Teknik, Kent, Emek Söyleşileri’nin ilki ’İnternet, sansür ve dayanışma ağları’ başlığıyla dün (18 Ocak) yapıldı.

Politeknik’in düzenlediği ‘Bilim, Teknik, Kent, Emek Söyleşileri’ farklı gündem ve tartışma başlıklarında mühendisleri, mimarları, plancıları buluşturuyor. Söyleşilerin ilki ’İnternet, sansür ve dayanışma ağları’ Kadıköy’de Bilgisayar Mühendisleri Odası İstanbul Temsilciliği’nde düzenlendi.

Baskı ve yönetme aracı olarak sansür
Bilgisayar mühendisi Diyar Saraçoğlu’nun konuk olarak katıldığı söyleşide 2016 yılında ülkedeki ve dünyadaki başlıca sansür uygulamaları, sansüre karşı biriktirilen deneyimler, örnekler ve referandum sürecinde potansiyel sansürlere karşı neler yapılabileceği tartışıldı. Saracoğlu, birçok ülkenin toplumsal dinamiklere, muhalefete karşı basın, medya ve internet alanında sansüre başvurduğunu belirtti. Saraçoğlu, sansüre karşı direniş ağlarının yaygınlaştığını, her dönemde, her koşulda yaygın iletişimin, bilgi edinmenin, doğruyu yaygınlaştırmanın bir yolun bulunabileceğini vurguladı.

Sansürse sansür, aşılır…
Saraçoğlu, mesajlaşmanın yapıldığı, grupların oluşturulduğu internet temelli iletişim araçlarının kullanımında alınabilecek önlemlere, yazışmalarda kullanılabilecek alternatif programlara değindi, internet yavaşlatmalarına karşı geliştirilebilecek çözümleri, Meshnet gibi dayanışma temelli alternatif internet erişim modellerini aktardı.

Etkinlik, referandum ile gündeme getirilecek “Başkanlık”a karşı örgütlenecek “Hayır” çalışmalarında nasıl araçlar geliştirilebileceği, referamdum sürecinde uygulanabilecek sansür, internet yavaşlatma, kesme gibi durumlarda internet erişiminin sağlanabilmesi tartışmasıyla son buldu.


politeknik.org.tr