Sanatta da İleri Demokrasiye Geçtik

Başbakan Erdoğan, Beyoğlu Kumpanya Sanat Topluluğu’na oyunlarında seslendirdikleri şarkıda kendisine ‘işportacı’ dedikleri için dava açtı. Son olarak Kars’taki heykeli ‘ucube’ olarak niteleyerek yıkılması talimatını veren Erdoğan daha önce de karikatüristlere ve Laz Marks’a dava açmıştı. Hakaret davaları ve heykel tartışması sanatçılarında AKP’nin ileri demokrasisinden nasibini alacağını gösteriyor 

AKP’nin ileri demokrasisi şimdi de tiyatro sahnesinde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Kumpanya sanat topluluğundaki 16 kişiye, ‘Ülkemizden’ adlı oyunda söyledikleri şarkıda geçen ‘İşportacı Tayyip’ sözü nedeniyle dava açtı. Davanın ilk duruşması 21 Ocak’ta görülecek. 

Farklı amatör tiyatro ve müzik gruplarından üniversite öğrencilerin bir araya gelerek kurduğu Beyoğlu Kumpanya, 1-12 Temmuz 2010’da Çatalca Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Erguvan Şenlikleri’nde sahne aldı. Bu oyun esnasında seslendirilen “Tayyip Blues” şarkısı nedeniyle önce AKP Çatalca İlçe Başkanı ve Sema Plastik’in patronu Selim Güçbilmez oyuncuları kuliste tehdit etti. Ardından da Güçbilmez’in girişimiyle tiyatro grubundan 25 kişi izleyicilerle beraber gözaltına alındı, Beyoğlu Kumpanya üyelerinden 16’sına dava açıldı. 

İşportacı hakaret 
Konuyla ilgili Beyoğlu Kumpanya’dan Merve Umutlu Sendika.Org’a yaptığı açıklamada oyunu sahneledikleri gün yaşadıkları hukuk dışı uygulamaları anlattı. Umutlu, tersane işçilerinden, tedavi parasını ödeyemedikleri için hastanede rehin kalan hastalara kadar farklı konuları işledikleri oyunlarında her bölümün sonunda konuyla ilgili bir şarkı söylediklerini, özelleştirmeleri eleştirdikleri bölümün ardından da ‘Tayyip Blues’ şarkısını seslendirdiklerini aktardı. Umutlu olay günü henüz şarkı söylenirken AKP İlçe Başkanı Selim Güçbilmez’in kulisi adeta basarak şarkı söyleyen kişiyi aramaya çalıştığını fakat kendileri tarafından kulisten çıkartıldığını anlattı. Umutlu oyunun bitiminde aralarında seyircilerin ve tiyatro grubunun olduğu 30 kişinin İstanbul’a dönmek üzere otobüslere binerken polis tarafından haklarında şikayet olduğu için karakola götürüldüğünü ve genel bilgi taraması (GBT) bahanesiyle 7 saat alıkonulduklarını aktardı. 

Davacı Tayyip Erdoğan 
Umutlu o gün ifade vermeme haklarını kullandıklarını birkaç gün sonra savcılığa ifade vermek üzere çağrıldıklarını, ifade verdikleri savcının ‘işportacı’ sözünün hakaret olmadığını belirttiğini dosyanın kapanması yönünde kendilerine kanaat bildirdiğini söyledi. Umutlu’nun aktardığına göre ifade alınmasının ardından dosya kapanmadan savcı değişikliği oldu. Yeni savcı dosyayı kapatmadı, Tayyip Erdoğan’ın doğrudan şikayeti üzerine 16 üniversite öğrencisi tiyatrocunu yargılanması başlatıldı. 

Rektörler buluşmasında oradaydık 
Umutlu Başbakan’ın 29 Kasım’da gerçekleşen ilk rektörler buluşmasında “Ben hiçbir öğrenciye dava açmadım” demesi üzerine 5 Aralık’taki ikinci buluşmada davaya konu olan şarkıyı seslendirmek üzere Beşiktaş’ta bir araya geldiklerini anlatıyor. Umutlu “Başbakan dava açmadım diyor ama 16 üniversite öğrencisine söyledikleri şarkı yüzünden dava açtı” demek için yapmak istedikleri açıklamanın polis tarafından engellendiğini belirtti. 

Laz Marks ve Karikatüristler de davalık 
Bu dava başbakanın sanatçılara karşı açtığı ilk dava değil. Yılmaz Okumuş’un kaleme aldığı Laz Kapital’den sahneye uyarlanan Laz Marks oyununun oyuncusu Haldun Açıksözlü oyunun Rize’deki gösterimi nedeniyle ‘başbakana hakaret’ suçlamasıyla davalık olmuştu. “Açıksözlü’nün bu davası 3 Şubat 2011’de Rize Adliyesi’nde görülmeye devam edecek. 

Başbakan 2005 yılında Cumhuriyet gazetesinde kendisini kedi olarak çizen karikatürist Musa Kart’a dava açmış, Kart’a destek vermek için kapağına ‘Tayyipler Alemi’ karikatürlerini taşıyan mizah dergisi Penguen de bu dayanışmanın karşılığını dava olarak almıştı. 

Başbakan’ın sanatta ileri demokrasiyi yansıtan tavrı son olarak Kars’taki ‘insanlık anıtı’nı ‘ucube’ olarak nitelemesi ve yıkılması talimatını vermesiyle gündeme gelmişti. 

21 Ocak’ta Çatalca Adliyesi’nde yargılanacak olan Beyoğlu kumpanya’ya ulaşmak için: beyoglukumpanyaistanbul@gmail.com 

kaynak: sendika.org