Salıpazarı Liman Sahası’nın Satışına Onay
Spread the love

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İstanbul Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle işletme hakkının devredilmesini onayladı. Böylece bir liman daha özel sektöre verildi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Salıpazarı Liman Sahası’nın 702 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Doğuş Holding AŞ’ye 30 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle devri onaylandı.

AKP’nin özelleştirme politikası dahilinde iktidarı boyunca sattığı onlarca liman sahasına son halka olan Salıpazarı Limanı’nı

Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Doğuş Holding aldı. Üstelik Doğuş Holding AKP’nin özelleştirmelerdeki gözdelerinden.

Çevrecinin daniskası

Doğuş Grubu, bir yandan sahibi olduğu NTV kanalında “Yeşil Ekran” programlarıyla duyarlı görünmeye çalışırken, diğer yandan Boyabat Barajı, Aslancık HES, Artvin HES gibi “enerji” projeleriyle dereleri kurutuyor, baraj gölleriyle köyleri sular altında bırakıyor.

Doğuş Grubu yine sahibi olduğu Garanti Bankası’nın finansörlüğünde Ilısu Barajı gibi Hasankeyf’i yok edecek projelerle tarih ve kültürlerin yok oluşuna imza atıyor.

Doğuş Grubu’nun Doğan Holding ve Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal ortaklığında inşa ettiği Boyabat Barajı nedeniyle Sinop Yaylacılı köyü sular altında kaldı.

Projenin ÇED süreci hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen baraj su tutmaya devam ediyor, çalışmalar nedeniyle Çorum’un Osmancık’a bağlı Aşağızeytin köyü ile Aşıkbükü köyü de boşaltıldı.

Yeşil Ekran’da “Doğanın tekrarı yok” sloganıyla yaptığı programlarla göz boyamaya çalışan NTV, doğanın, tarihin, kültürü ve köylerin geri dönüşsüz olarak yok edildiği bu projelerdeki katliamları ise görmezden geliyor.

politeknik.org.tr

 


Spread the love