RES’ler İki Köyü Yok Etti

Dünyanın en temiz ve çevre dostu enerji üretimi olarak bilinen Rüzgâr Enerji Santralleri (RES), Türkiye’de ‘ucuza mal etme’ kaygısıyla kurulunca iki köyün hayatını kararttı. Yerleşim alanlarının etrafını çevreleyen RES’ler, köylülere ‘hapis’ hayatı yaşatıyor.

İzmir’in Karaburun İlçesi’ne bağlı Yaylaköy ve Sarpıncık köylerinin etrafına RES’leri kurmak için 2 bin adet zeytin ağacı kesildi. Geçimini hayvancılıktan sağlayan köylülerin meraları RES’ler nedeniyle yok edildi. LODOS Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından kurulan RES’ler, iki köyün etrafını adeta ‘hapishane’ gibi çevrelemiş durumda. Konu TBMM’ye taşındı. Henüz çözüm için bir girişim yok. Aksine yeni santrallerin kurulması için ruhsat başvurusu yapıldığı öğrenildi.

RES’lerin köylerine verdiği zararlara karşı çözüm arayan Mustafa Şenbahar, ANF’ye konuştu.

Rüzgar enerjisi doğa dostu diyerek bizi kandırdılar’
RES’lerin ‘masum enerji’ yöntemi olmadığına vurgu yapan Şenbahar, “Bize bugüne kadar RES’lerin doğa dostu olduğu konusunda bir yığın yalan söylendi. RES’ler hiç de doğa dostu değil. Bizim köylerimizde devlet desteğiyle ektiğimiz zeytinlerimizi bir çırpıda yok ettiler. Bu nasıl bir doğa dostluğu?” diye sordu.

Hayvanlarımızı otlatacak meramız kalmadı’
Santrallerin kurulma aşamasında köyün etrafına 2 metre derinliğinde kuyular kazdıklarını ifade eden Şenbahar, “Bizim temel geçim kaynağımız keçilerimiz. Bu hendekler yüzünden keçilerimiz kımıldayamaz oldu. Üstelik bu santraller yüzünden artık hayvanlarımızı otlatacağımız bir meramız da kalmadı” şeklinde konuştu.

‘Köyümüz abluka altında’
“Köyümüz abluka altında” diyerek yaşadıkları duruma tepki gösteren Şenbahar, köylerinde eski huzurun kalmadığını vurguladı.

RES’lerin yarattığı tahribatın giderilmesi için yaptıkları başvuruların ‘sonuçsuz’ kaldığına işaret eden Şenbakar, “Ben köylüler adına bu işin peşini bırakmıyorum. Herkes rahatsız ama ben bu işe daha çok zaman ayırabiliyorum. Her tarafa koşturuyorum; gelsinler yaşadığımız köyü görsünler. Bizi diri diri mezara koydular. Birileri para kazanıyor, bizim suçumuz ne?” dedi.

‘RES’ler dağlara kurulsun’
Rüzgar enerjisine karşı olmadıklarını ancak köylerinin bu kadar yakınına kurulmuş olmasına tepki gösterdiklerini ifade eden Şenbahar, “Dağa kurulsa biz RES’lere karşı değiliz. Ama şirket kendi cebini düşündüğü için masraftan kaçarak köyün etrafına kurdu. Biz bu duruma karşıyız. Eğer kuracaksan götür dağa kur… Benim yaşam alanımı niye öldürüyorsun?” diye konuştu.

Kaynak: ANF