Rektör Karaca tam gaz: İTÜ’de mühendislik ve mimarlık yasak!

İTÜ Rektörlüğü’nün baskıcı ve yasakçı uygulamaları öğrenci kulüplerinin etkinliklerinin engellenmesiyle sürüyor.

İTÜ Sosyal Bilimler Kulübü’nün düzenlediği, 1975 İTÜ mezunu mimar Mücella Yapıcı’nın konuşmacı olarak katılacağı “Mühendislik ve Mimarlığın Toplumsal Sorunları” etkinliğinin yasaklanmasının ardından, İTÜ İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Kulübü’nün düzenlediği “Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” etkinliğine de “Sungur Savran’ın katılmaması” şartı getirildi. Etkinliğin diğer konuşmacısı gazeteci İsmail Saymaz ise rektörlüğün kararını protesto ederek etkinliğe katılmama kararı aldı.

Mühendislik, mimarlık ve İSİG yasak
Sosyal Bilimler Kulübü ve İSİG Kulübü’nün etkinliklerinin ardından bir engelleme de İTÜ Makina Mühendisliği Kulübü’nün “Mezun Söyleşileri” serisi kapsamında düzenlediği söyleşiye geldi. Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Efe Ersöz’ün katılacağı söyleşi Makina Mühendisliği Kulübü’nün yönetmeliğe uygun yürüttüğü yazışmalara rağmen Rektörlüğün talimatıyla gerekçesiz olarak iptal edildi.

Savaş sanayii etkinliklerine, AKP’lilerin konuşmacı olarak çağrıldığı söyleşilere ve büyük sermaye gruplarının reklamının yapıldığı etkinliklere kapılarını sonuna kadar açıp kaynaklarını seferber eden İTÜ Rektörlüğünün bir hafta içinde engellediği üç etkinlik, rektör Mehmet Karaca’nın üniversiteye ve mühendislik-mimarlık alanına bakışının da özeti oldu.

Etkinlikleri iptal edilen üç kulüp ve iptal edilen etkinliklerin konuşmacıları sosyal medya hesaplarından yayımladıkları mesajlarla rektörlüğe tepkilerini dile getirdi.

politeknik.org.tr