Halkevleri İstanbul Barınma Hakkı Meclisi: “Rantçı Çetelere Karşı Direniş Meşru Haktır”
Spread the love

Rantçı Çetelere Karşı Direniş Meşru Haktır!
Vadi Halkıyla Dayanışmaya!

Kentlerimizi, mahallelerimizi, tarihsel ve kentsel değerlerimizi hedef alan kentsel rant yağmasına karşı örnek bir direniş sürdüren Dikmen Vadisi halkı son bir ay içinde iki yeni saldırıya maruz kaldı. AKP’nin kent yağması çılgınlığının en saldırgan temsilcilerinden Melih Gökçek, 7 yıldır büyük bir kararlılıkla direnen Ankara Dikmen Vadisi halkını polis destekli açık mafyatik yöntemlerle yıldırmaya çalışırken, Vadi halkını hedef alan şiddet giderek tırmanıyor.

Bir ay önceki ilk taşeron şirket saldırısını meşru öz savunmasıyla püskürten Dikmen Vadisi halkı, 13-14 Mart tarihlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım ihalesini verdiği yeni “taşeron çetelerin” silahlı sopalı saldırısına hedef oldu. Taşeron işçi” kılığındaki mafya, Dikmen Vadisi halkına taş, sopa ve pompalı tüfeklerle saldırırken, saldırılar sonrasında bazı yayın organlarına yaptırılan “sipariş haberler” ile bölge halkı hedef haline getirildi. Polis desteğinde silahlı çete saldırısına uğrayan Dikmen halkını suçlu göstermeyi amaçlayan bu yayınlar sonrasında Vadi halkından, “tüm mahallenin dedesi” İbrahim Seven, “yaralama” suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklanırken, silahlı saldırganlardan tutuklanan olmadı.

Halkın onuru ve barınma hakkı için direnen Dikmen halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ilan etmek ve silahlı çetelerin saldırılarına karşı meşru öz savunma hakkını kullanan Vadi halkıyla dayanışmamızı sergilemek için: İstanbul’da kentsel yağmaya hayır diyen herkesi, 18 Mart Pazartesi günü saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Lisesi’ne kadar yapılacak protesto yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.

Halkevleri İstanbul Barınma Hakkı Meclisi


Spread the love