Polonezköy için mücadeleye devam

Yaşam savunucuları Polonezköy İmar Planı’na karşı İstanbul’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Polonezköy için mücadelenin devam edeceği vurgusu yapıldı.

polonez.jpg:large

Yaşam savunucularının Polonezköy İmar Planı’na karşı mücadelesi sürüyor. Polonezköy’ü ranta açan imar planına karşı demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları bugün (16 Nisan Çarşamba) İstanbul’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden Menekşe Kızıldere’nin yaptığı açıklamada; Polonezköy İmar Planı’nın “Koruma Amaçlı İmar Planı Teknik Şartnamesi”ne ve evrensel koruma ilkelerine uygun olmadığı belirtildi. Açıklamada Menekşe Kızıldere; Polonezköy’ün turizm ve konut amacıyla yapılaşmaya açılacağını, korunması gereken doğal alanların ve köy yerleşik alanının yok olacağını belirtti. Kızıldere, imar planıyla birlikte Polonezköy’ün korunması gerekirken rant baskısıyla karşı karşıya bırakılacağını, bu durumun köyün kültürel kimliğini yitirmesine neden olacağını ifade etti.

Açıklamanın sonunda, Polonezköy’ü yok edecek imar planına karşı mücadelenin süreceği ilan edildi. Basın açıklamasının ardından “Diren orman, diren İstanbul” sloganı atılarak eylem sona erdi.

politeknik.org.tr