Politeknik’in Van’daki İlk Günü
Spread the love

Ankara’dan Van’a doğru yola çıkan  Politeknik, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyelerinin oluşturduğu 20 kişilik ekip Van’daki ilk günlerini tamamladı.
 
 Erciş girişi
 
Politeknik üyelerinin aktardığı bilgilere göre 25 Ekim 2011 günü, saat 14.00 sularında ilk olarak Erciş’e gidildi. Erciş’te yardım malzemelerinin çok olmasına rağmen yardım dağıtımı konusunda koordinasyonsuzluk yaşandığı belirtildi. Erciş’te yardımların toplandığı iki deponun dolu olmasına rağmen koordinasyonsuzluk sebebiyle dağıtımın sağlıklı yapılamadığı vurgulandı. 
Çadır ihtiyacının büyük oranda yaşandığı Erciş’te dağıtım kuyruğunda bini aşkın sayıda Ercişlinin izdiham yarattığı ifade edildi. Erciş’te çadırkentin yerleşim yerleri uzağına kurulmuş olması sebebiyle hasar görmüş ya da enkaz altındaki evinden uzağa gitmek istemeyen Ercişlilerin, çadırkenti kullanmadığı aktarıldı.
 
 
Çadır kuyruğu
 
Çok sayıda ulaşılamayan köy var
Yardım gitmeyen çok sayıda köy olması sebebiyle Erciş’ten Canik Köyü’ne (Gedikbudak Köyü) doğru harekete geçildi. Van’a 40 km uzaklıkta olan Canik Köyü’nde 12 kişinin yaşamını yitirmiş olduğu öğrenildi. Köydeki evlerin tamamının yıkılmış olmasına ve depremden sonra günler geçmesine rağmen Canik Köyü’nde yardıma ulaşma konusunda sıkıntılar yaşandığı aktarıldı. 300 haneli köye bugüne kadar Kızlay’ın yalnızca 40 çadır ulaştırdığı öğrenildi. Politeknik üyeleri ayrıca yanlarındaki birinci yardım paketindeki malzemelerin köylülerle paylaşıldığını ifade etti. 
Sağlık sorunları korkutuyor
Canik Köyü’nde çocukların tamamının üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği gözlemlendi. Su sorunuyla birlikte yalnızca bir tuvaletin kullanılır durumda olması sebebiyle sağlık sorunlarının artma olasılığının yüksek olduğu belirtildi. Yardımların ihtiyacın çok altında ulaşması sebebiyle köylüler önümüzdeki günlerde de ısınma sorunun çözülemeyeceği endişesi taşıyor. 

2 çadır da yardım ve destek ekibi için
Günün sonlarına doğru yardım ve destek ekibi köylülerin çadırlarının yanına konaklamak üzere iki çadır kurdu. 
Gözlem, inceleme, yardım ve destek faaliyetlerinin süreceği Van yolculuğunun diğer günlerinde yardım ve destek ekibinde bulunan üyelerimizin bilgilerini paylaşmaya devam edeceğiz. 

politeknik.org.tr

Spread the love