Politeknik Podcast | Atom bombasının sorumlusu Oppenheimer mı Truman mı?

Oppenheimer filmi sinemalara geldiğinden beri, hatta belki öncesinden itibaren çok konuşuldu. Film, hem başarılı yönetmeni Cristhopher Nolan’ın etkisinden hem de tartışmalı bir konu olan atom bombasından dolayı gündemleri meşgul etti.

Filmle ilgili yapılan değerlendirmeler bombanın etkisi ve Oppenheimer’ın karakterine yoğunlaştı genellikle. Biz filme ve o döneme mesleki sorumluluk penceresinden bakmak istedik. Bir nükleer bomba, atom bombası yapan bilim insanlarını, Oppenheimer’ı ve sorumluluklarını İTÜ fizik mühendisliği bölümünden mezun Astrofizikçi Dr. Sercan Çıkıntoğlu ile konuştuk.

Atom bombasından kimler sorumlu?

Filmde, atom bombasının Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmasından, yüzbinlerce insanın, devasa yaşam alanlarının etkilenmesinden sonra ABD başkanı Truman ile Oppenheimer arasında geçen, kim sorumlu tartışması, podcast için bir başlangıç oldu.

O dönem açısından ilk akla gelen Szilard gibi farklı isimler varken projenin başında neden Oppenheimer var?
Amerika’da sol hareketin etkili olduğu ve bilim camiasında da hatırı sayılır bir sola bakış varken onlarca bilim insanı pek sorgulama yapmadan nasıl ve neden bir araya geldi?
Niels Bohr dışında projede yer almayı reddedenler oldu mu?
Almanların atom bombası yapamayacağı kesinleştikten, Hitler tehlikesi ortadan kalktıktan sonra ne oldu? Projeden ayrılan oldu mu?  
Projedeki bilim insanları yalnızca atom bombasını üretmekten mi sorumlu? Sonuçlarından kim sorumlu?
………………………
………………………

Dr. Sercan Çıkıntoğlu ile mesleki sorumluluk odağında, Einstein, Bohr, Szilard gibi filmde de geçen ünlü fizikçileri, bombayı, ikinci dünya savaşı ortamını konuştuğumuz podcastimizi dinlemek için:

politeknik.org.tr