Politeknik İzmir’deki deprem bölgelerine siperlik üretiyor

Halkın mühendisleri, mimarları, şehir plancıları, İzmir’de meydana gelen deprem sonrası kurulan çadır kentlerde barınmak zorunda kalan İzmirliler için koronavirüs (COVID-19) tehdidine karşı siperlik üretiyor.

AKP iktidarının inşaat rantına ve patronların çıkarlarına göre şekillendirdiği kent politikalarıyla barınma güvenliğinin olmadığı koşullarda yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Bu defa İzmir depremi ile sarsıldık. 30 Ekim’de yaşanan depremde şu ana kadar 83 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı ve binlerce kişi sokakta yaşamak zorunda bırakıldı. Arama kurtarma faaliyetleri de devam ediyor.

İzmir depremi, Van, Elazığ ve diğer şiddetli depremler gibi çok acı olmakla birlikte pandemi, deprem koşullarını daha da zorlaştırdı. Deprem anında evinde karantina altında olan birçok insan evinin yıkılması sonucu hastaneye götürülmek yerine çadırlarda yaşamak durumunda bırakıldı.

Politeknik, halk sağlığının yok sayıldığı bu süreçte, çadır bölgelerinde deprem mağduru İzmirlilerin salgından korunmasını sağlamak amacıyla siperlik üretiyor. Mühendisleri, mimarları, şehir plancılarını, siperlik üretimine destek olmaya, dayanışma ile yaşatmaya çağırıyoruz!

www.politeknik.org.tr