Politeknik-genç 9 Kasım’da Ankara’daydı

Ülkenin dört bir yanından gelen binlerce öğrencinin buluştuğu ‘AKP Kaybedecek Üniversite Kazanacak’ mitinginde Polteknik-genç’te yerini aldı. Son yılların en kitlesel mitingini gerçekleştiren üniversiteliler yeni YÖK Yasası’na tepkilerini dile getirdiler.

Öğrenci Kolektifleri, Genç-Sen, Gençlik Muhalefeti ve TKP’li öğrencilerin çağrısıyla düzenlenen ‘AKP Kaybedecek Üniversite Kazanacak’ mitingine Politeknik-genç de katıldı.  

Mitinge İstanbul, Kocaeli, Eskişehir ve Bursa’dan katılan Politeknik-genç ‘YÖK Yasasına Hayır – YÖK Kapatılsın’ pankartı ile yürüdü. Politeknik-genç üyesi öğrenciler  ‘Bologna Süreci uygulamaları son bulsun’, ‘Sermayenin değil halkın mühendisleri olacağız’, ‘YÖK Kaldırılsın’, ‘Bilimsel ve nitelikli eğitim istiyoruz’ yazılı dövizler taşıyarak kortej oluşturdu.

Dün (9 Kasım 2012) Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde toplanan öğrenciler saat 15.30’da Cemal Gürsel Caddesi’nden Ziya Gökalp Caddesi’ne doğru yürüdü.

Yürüyüş sonrası gerçekleştirilen mitingde sırasıyla, Gençlik Muhalefeti üyesi Ekin Öztürk, Genç-Sen üyesi Melis Kalcı, Öğrenci Kolektifleri üyesi Ömür Çağdaş Ersoy ve TKP’li Öğrenciler adına Can Kanderoğlu konuşma gerçekleştirdi. Ekin Öztürk, Tayyip Erdoğan’ı istemeyen üniversitelilere polisin gaz bombalarıyla saldırdığını ifade ederek, üniversitelilerin hakları için, özgürlük ve demokrasi için, tutuklu arkadaşlarının ellerindeki kelepçelerin yerini kitapların alması için mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi. Melis Kalcı, hapishanelerde açlık grevlerinin devam ettiğini, dışarıda ise buna tepki gösterenler gazlara, coplara ve işkenceye maruz kaldığını belirterek ölümler başlamadan açlık grevlerinin durdurulması gerektiğini belirtti. Ömür Çağdaş Ersoy, AKP’nin hazırladığı yeni YÖK Yasası’na tepki göstererek AKP’nin üniversite hayallerini başlarına yıkacaklarını, geleceklerini sattırmayacaklarını dile getirdi. Ersoy konuşmasının devamında emperyalist saldırılara maşa olmayacaklarını ve Ortadoğu’da kardeş kanı dökmeyeceklerini ifade etti. Son olarak konuşma yapan Can Kanderoğlu, AKP’nin dindar ve kindar bir nesil yetiştirme projesini, 4+4+4 eğitim sistemi ve yeni YÖK Yasa tasarısı ile sürdürdüğünü ifade ederek “Attan sen düştün, tahttan da biz düşüreceğiz. Sosyalist bir ülkeyi biz kuracağız” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmalardan sonra alandaki tüm öğrenciler Çav Bella’yı söyledi.

politeknik.org.tr