Politeknik direnişi 46 yaşında, mücadele sürüyor
Spread the love

Yunanistan’da, mühendislik öğrencilerinin öncü olduğu ve Albaylar Cuntası’nı yıkan Politeknik Üniversitesi direnişinin üzerinden 46 yıl geçti. Politeknik direnişi ve isyanda simgeleşen Politeknik Üniversitesi bugün Atina’da yaşanabilir bir kent, yaşanabilir bir ülke mücadelesine yol göstermeye devam ediyor.

Yunanistan’da, mühendislik mimarlık öğrencilerinin de öznesi olduğu ve faşist Albaylar Cuntası’na karşı başlayan Atina Politeknik Üniversitesi işgalinin ve direnişinin üzerinden 46 yıl geçti. 14 Kasım 1973’te başlayan ve üniversite öğrencilerinin çağrısıyla büyüyen isyanda sokağa çıkan on binlerce kişinin katılımıyla Atina’da büyük eylemler gerçekleştirildi. 16 Kasım akşamı on binlerce işçi direnişe sahip çıkarak sokağa çıktı. Öğrencilerin demokratik taleplerini hayata geçirmek üzere Yunanistan Üniversiteli Öğrenciler Birliği (EEFE) önderliğinde gerçekleştirdiği direniş, üç gün sürdü. Albaylar Cuntası üniversiteye tanklarla saldırdı, 36 kişiyi katletti.

Atina Politeknik Üniversitesi’ni işgal eden öğrenciler, kendi yaptıkları radyo vericisiyle halka yayın yapmıştı. Öğrenciler tüm Atina’ya “Burası Politeknik… burası Politeknik… size, özgür savaşçılar konuşmakta burası Politeknik… burası Politeknik… size, çocuklarınız konuşmakta” diyerek seslenmişlerdi.

Politeknik Üniversitesi öğrencileri hala mücadelenin öznesi

Baskıya, antidemokratik uygulamalara, faşizme karşı üniversitesini işgal ederek isyanın önderi olan Politeknik Üniversitesi bileşenleri, bugün öğrenci hareketinin ve Atina kent muhalefetinin en önemli öznelerinden biri durumunda.

Yerleşkenin hemen arkasında bulunan yerleşim bölgesi Eksarhia’da iktidara gelen sağcı iktidarın dayanışma evlerine, mültecilerin, muhaliflerin kurduğu mekanlara saldırılarına ve kenti soylulaştırma girişimine karşı yürütülen mücadelede Politeknik Üniversitesi öğrencileri de yer alıyor. Politeknik Üniversitesi, yan yana gelişlere, buluşmalara, toplantılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Politeknik direnişi, kentine, mahallesine, yaşamına sahip çıkanların taleplerine yansıyor

Politeknik direnişi, üniversitelilerin eşit parasız eğitim mücadelesinde, Eksarhia’daki polis ablukasıyla başlatılan soylulaştırma projesine karşı yürütülen direnişte sloganlara, duvar yazılarına, taleplere yansıyor.


politeknik.org.tr


Spread the love