Politeknik Ankara’da Tekel İşçileri ile Yanyanaydı
Spread the love

Tekel direnişinin 61. gününde Politeknik olarak Tekel işçileri ile yanyanaydık.

Tekel işçileri 2 aydan fazla zamandır Ankara’da sömürülmeye ve güvencesizliğe karşı insanca bir yaşam talebiyle direnirken bizler de mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak direnişin 13 Şubat Cumartesi günü 61. gününde Ankara’daki yerimizi aldık.Aynı zamanda direnişin başından beri işçilerle omuz omuza çadırlarda kalan Ankaralı
arkadaşlarımızı da yalnız bırakmamak istedik.     

Tekel direnişinin sürdüğü Türk-İş önüne vardığımıza haklarını almak için kararlılıkla direnen Tekel işçilerinin çadırlarında aldık soluğu. Bizden kısa bir süre önce İMO Ankara Şube yönetim kurulunun ve üyelerinin bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve işçilere akşam yemeği dağıttıklarını öğrendik. TMMOB birimlerinde yaygınca gördüğümüz kuru destek açıklamalarının ötesine geçen bu etkinlik bizleri ayrıca sevindirdi.

Direnişçi işçiler başbakanın ve hükümetin saldırılarına ve baskılarına rağmen günden güne artan desteğin kendilerinin direnme kararlılığını arttırdığını  dile getirdiler. Bizler de mühendis, mimar ve şehir plancılarının insanca çalışma koşullarından uzaklaştırıldığını, düşük ücretlerle kuralsız bir biçimde çalıştırılmaya karşı mücedelenin Tekel mücadelesinden farksız olmadığını dile getirdiğimiz çadır ziyaretlerimizde oldukça neşeli saatler geçirdik.

Geçirdiğimiz süre boyunca onlardan hakları için direnmenin ne demek olduğunu bir kez daha öğrenirken, bu süre zarfında yaşadığımız tek üzücü olay açlık grevindeki bir Tekel işçisinin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması oldu. İşçiyi ambulanşla hastaneye gönderirken, hükümetin konuya duyarsızlığını protesto etmek için anacaddeyi kısa bir süreliğine trafiğe kapatan topluluk içinde yerimizi aldık.

Direnişçi işçilerle sohbetlerimiz gece boyunca devam etti.

Ertesi gün sabah saatlerinden itibaren yaptığımız çadır ziyaretlerine devam ettik, saat 14’de Ankaralı arkadaşlarımızla beraber ‘Çadırkent’te bayraklarımız ve sloganlarımızla bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Daha sonra, beraberce halay çekip horon oynadığımız, aynı çadırı paylaştığımız Tekel işçileri için Halkevleri, TKP ve ÖDP tarafından düzenlenen dayanışma mitinginde de halkın mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak yerimizi aldık. “Mühendisiz, mimarız, Tekel’in yanındayız”, “Tekel işçisi yalnız değildir”, “AKP 4/C’yi al başına çal”, “Tekel işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla Tekel direnişinin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırdık.

Politeknik olarak bulunduğumuz heryerde dayanışma eylemlerine etkin katılım sağladığımız direnişçi Tekel işçileri ile geçirdiğimiz 24 saat, onları Ankaralı arkadaşlarımıza emanet ederek ve her zaman onlarla olacağımızın sözünü vererek İstanbul’a doğru yola çıkmamızla son buldu.

İstanbul’dan politeknik.org.tr okurları

 

 

 

 

 

 

 


 


Spread the love