Polis ODTÜ ve Cebeci’de saldırdı, akademisyen ve öğrencileri gözaltına aldı

Kobanê Direnişi’ne ses vermek için ODTÜ’den AKP Genel Merkezi’ne yürüyen üniversitelilere A1 kapısında polis saldırdı. İÜ ve ODTÜ’deki saldırılar üzerine Cebeci öğrencileri acil eyleme geçti, polis saldırısı Cebeci’de de yaşandı. Yerleşkeye ve fakültelere giren polis, akademisyenleri, üniversitelileri ve basın emekçilerini darp ederek gözaltına aldı. Muhabirimiz de gözaltında

ODTÜ

IŞİD’in Kobanê’de, AKP’nin de Türkiye’deki Kobanê eylemlerine saldırmasını protesto etmek isteyen ODTÜ öğrencileri, dün gerçekleştirdikleri forumda aldıkları karar doğrultusunda saat 12.30’da yerleşke içerisinde bir araya gelerek AKP Genel Merkezi’ne yürümek istedi. Yüzlerce üniversitelinin önü A1 Kapısı’nda TOMA, akrep ve çevik kuvvetlerden oluşan polis barikatıyla kesildi.

Üniversiteliler yürüyüşte ısrar edince polis saldırısı başladı. Tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle yapılan saldırıya üniversiteliler taşlarla karşılık verdi.

Üniversiteliler 15.00 itibariyle eylemlerine son verdi.

odtu-kobane odtu-kobane-2

Cebeci

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde üniversiteliler de İstanbul Üniversitesi’nde IŞİD destekçilerinin, ODTÜ’de ise polisin üniversitelilere saldırması üzerine hızla bir araya gelerek bir forum gerçekleştirdi. Forumdan acil eylem kararı çıktı. Bir saat kadar yerleşke içerisinde yürüyerek toplanan üniversiteliler saat 14.00 sularında yerleşkeden çıkarak Cemal Gürsel Bulvarı’nı trafiğe kesti.

Üniversitelilere polis saldırısı gecikmedi. TOMA’lardan biber gazlı tazyikli su sıkılarak başlayan saldırı daha sonra çevik kuvvetin plastik mermili saldırısına dönüştü. Bir çevik kuvvet polisinin yerleşke kapısına gelerek bazı üniversitelileri elle hedef gösterdiği, bir başka çevik kuvvetin de hedef gösterilen üniversitelilere plastik mermi sıktığı görüldü. Saldırı sırasında TOMA’dan sıkılan su, yoldan geçmekte olan bir kadına isabet etti. Yere düşen kadın yaralandı.

Cebeci’de ise saat 15.14’te Dikimevi yönünden getirilen çevik kuvvet ekibi, yerleşke sorumlusu dekanlıkların izni olmamasına karşın yerleşkeye girdi. Polisler Siyasal Bilgiler, Hukuk ve İletişim Fakülteleri’ne giren polis, akademisyenlere, öğrencilere ve basın emekçilerine çok sert saldırdı, cam çerçeve indirdi.

Saldırı sonucunda Eğitim-Sen 5 Nolu Şube Kadın Sekreteri Aysun Gezer, Eğitim-Sen üyesi öğretim üyeleri Nail Dertli, Onurcan Taştan, Celil Kaya, İlkay Kara, Aysun Gezer ile 20’ye yakın üniversiteli gözaltında. Sendika.Org muhabiri Demet Yılan ve Kolektif Basın Merkezi’nden Sinan Cem Öztürk de darp edilerek gözaltına alındı.

Polis, saldırıdan sonra üniversiteden çekildi.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, yarın (10 Ekim) Cebeci Yerleşkesi’ndeki dersleri iptal etti.

cebeci-kobane-1 cebeci-kobane-2

Kaynak: Sendika.Org