PMOGenç Taksim’e Çağırıyor
Spread the love

İstanbul PMOGenç, “Taksim’in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var” diyerek Taksim Meydanı’nda buluşmaya çağırıyor.

 

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi Öğrenci Komisyonu (İstanbul PMOGenç) 15 Aralık 2012 Cumartesi günü saat 15.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda buluşuyor. Öğrenciler Taksim Tramvay Durağı’ndan Taksim Gezi Parkı’na geçerek parktaki bitkilerin tespitini yapmayı amaçlıyor. Parkta yapılacak incelemelerin ardından 18.00’da bir basın açıklaması yapılacak.

“Taksim’in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var” diyen öğrenciler, tüm demokratik kitle örgütlerini Taksim’e çağırıyor.

İstanbul PMOGenç yayımladığı çağrı metninde, Taksim Meydanı’nın evrensel kural ve ilkelerden, bilim, sanat ve teknikten yoksun bir projeyi hak etmediği, bu nedenle Taksim Meydanı’nda incelemelerde bulunulacağı ve bir basın açıklaması gerçekleştirileceği belirtildi. “Yayalaştırma Projesi” adı altında Taksim Meydanı’nın betonlaştırıldığı ve insansızlaştırıldığı belirtilen açıklamada projenin teknik birçok hatayı da barındırdığı vurgulandı.

İstanbul PMOGenç’in çağrı metni şu şekilde:

 

İstanbul PMOGenç‘in çağrı metnidir!

“İstanbul‘un önemli kültürel peyzajlarından olan Taksim Meydan‘ı bir dönüşüm projesiyle karşı karşıya. Bu dönüşüm, Taksim Meydan‘ının betonlaştırılması, insansızlaştırılması odaklı, teknik birçok hatayı da içerisinde barındıran “Yayalaştırma Projesi” adı altında yapılmak istenmektedir.Taksim‘de yapılan ve yapılması planlanan projeler, geleceği ya da bu kentte yaşayan insanları düşünerek değil bugünün sermayedarlarının çıkarlarını düşünerek hazırlanmıştır. Afet anında toplanılacak tek kamusal yeşil alan olan Gezi Parkı‘nın yok edilip yerine Topçu Kışlası; kentsel peyzajın tüm bileşenleri tamamen göz ardı edilerek yeniden diriltilmek istenmektedir. Taksim Yayalaştırma Projesi adı altında inşaatı başlayan projeyle ise araç trafiğinin yer altına indirilmesi sonucu oluşan istinat duvarları, insanların güvenliğini tehdit etmektedir.

Bizler peyzaj mimarlığı öğrencileri olarak “Taksim‘in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var” diyoruz. Taksim Meydan‘ı böylesine evrensel kural ve ilkelerden; bilim, sanat ve teknikten yoksun bir projeyi hak etmiyor.

İstanbul PMOGenç olarak 15 Aralık‘ta bütün demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, yeşili ve doğayı seven bütün insanları Taksim‘e davet ediyoruz.

Geleceğin onurlu, etik, evrensel kuram ve değerlere saygılı peyzaj mimarları olarak Taksim projesine dur demek için buluşuyoruz.”

 

politeknik.org.tr
 


Spread the love