PMOGenç: “Eğitim Haktır!, Eğitim Cüzdanlarınıza Sığmaz!”
Spread the love

PMO-Genç 17 üniversiteden temsilcilciliklerinin imzası ile yayınladığı bildiri ile paralı eğitimin savunulucuğunu yapan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı eleştirdi ve eğitimin parasız olması gerektiğine vurguladı. Açıklama şöyle:

PMOGenç: “Eğitim Haktır!, Eğitim Cüzdanlarınıza Sığmaz!” 

Ülkemizi yönetenlerin uyguladığı ekonomik – sosyal politikalar ve bu politikaların toplumsal dokuda her geçen gün yerleşiklik kazanması, bu anlayışların devletin önemli yerlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında ağırlık oluşturması, beraberinde bir yıkım ve felakete de davetiye çıkarmaktadır.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından kurulan YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu), bu politikaların üniversitelerde üretilmesi, toplum için bilgi ve bilim üretmesi asli görevi olan üniversitelerin piyasaya açılarak dönüştürülmesinin en önemli araçlarından biri olmuştur.

Halihazırda  YÖK Başkanlığı görevini yürüten Y.Ziya ÖZCAN göreve geldiği ilk günlerde yaptığı açıklamalar bugünlerin sinyallerini vermişti.

“Üniversiteler paralı olsun, parası olmayan okumasın; herkesin üniversite okumasına gerek yok!”

Devletin yurttaşlarına ücretsiz olarak vermekle yükümlü olduğu eğitim haklarının piyasalaştırılmasını savunmuş ve eğitimin sadece para ile orantılı verilmesinin kendilerince doğru olduğunu belirtmişti. Çok geçmeden de üniversite harçlarına %8 ile %500 arasında yapılan zamla,  ÖZCAN‘ ın düşünceleri pratik karşılığını bulmuş oldu.

İktidar eliyle hızlı bir “dönüşüm” sürecine sokulan ülkemizde bu dönüşümün önemli bir ayağı da “sosyal devletin yerle bir edilmesi”  projesidir. Proje aynı zamanda sosyal devleti tasfiye etmekte, bu çerçevede eğitimi de piyasanın vahşi kurallarına terk etmektedir. Bu süreçte üniversitelere biçilen yeni misyon ise “toplum için bilimsel bilgi üretmek” yerine piyasanın verdiği görevlerde rol almaktır.

2009 yılı net asgari ücret tutarı 496, 53 TL,  açlık sınırı ise 900 TL dolayında iken, ücretli çalışan bir ailenin çocuğunu üniversitede okutmasının mümkün olmayacağı ortadadır.  İleriye dönük borçlandırılarak verilen devlet bursları,  bir öğrencinin hem okuyup, hem de hayatını idame ettirebilmesi için gerekli meblağ düşünüldüğünde oldukça ironik bir görüntü vermektedir.

Yapılan son zamlar,  “PARAN YOKSA OKUMA! ” yı bir kez daha biz öğrencilere dayatmaktadır.  

Bu politikaların sahipleri bu ülkede gençliğin değiştirebilme-dönüştürebilme gücünün olmadığını düşünmekte ve buradan cesaret almaktadır.

Yanılıyorlar…

Yanıldıklarını hep birlikte gösterme zamanıdır.

Ölü toprağını üzerimizden atalım, sesimizi hep birlikte yükseltelim.

MÜŞTERİ DEĞİL, ÖĞRENCİYİZ!
KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA, YA HEPBERABER YA HİÇBİRİMİZ!

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
Öğrenci Komisyonları

Akdeniz Üniversitesi
Ankara Ünivesitesi
Artvin Çoruh Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Bartın Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
Düzce Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Isparta SD Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Mustafa Kemal Üniversitesi
Namık Kemal Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi

PMOGenç TEMSİLCİLİKLERİ


Spread the love