Plaza Eylemleri 3. Haftasında da Sürüyor: “Güvenli Bir Gelecek, İş Güvencesi İstiyoruz”

EMO İstanbul Şube ve Tez-Koop İş Sendikası’nın örgütlediği plaza eylemleri üçüncü haftasını geride bıraktı.

24 Aralık Çarşamba saat 12.30’da IBM önünde yapılan eylemde bir kez daha IBM yönetimi sendikalaşmaya engel olmaması için uyarıldı. IBM’de işten atılan sendika temsilcilerinin işe iadesi istenirken yapılan açıklamada “ IBM önündeyiz çünkü IBM’deki bilişim çalışanlarının sendikal mücadelesini destekliyor ve bilfiil örgütlüyoruz. IBM önündeyiz çünkü sendikal örgütlülük için başlattıkları süreçte işten çıkarılan üç sendika temsilcisinin işe iadesini istiyoruz. Plaza önündeyiz çünkü güvenli bir gelecek için sendikal mücadelenin şart olduğunu düşünüyoruz. Plaza önündeyiz çünkü Akbank’da işten çıkarılanlarla, güvencesiz ve esnek çalışan çağrı merkezi çalışanlarıyla mücadelemizi büyütmek, iş yerlerine grev ilanı asan ATV ve Sabah çalışanlarına bir selam göndermek istiyoruz.” ifadeleri dile getirildi.

EMO İstanbul Şubesi ve Tez-Koop İş Genel Merkezi’nin ortak yaptığı basın açıklamasından sonra açıklamada değinilen çağrı merkezi çalışanları adına Çağrı Merkezi Derneği temsilcisi de bir açıklama yaptı. Ayrıca Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyonu’nun kitlesel bir biçimde desteklediği eylemde MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Metin Şen’e de söz verildi.

“Güvenli Bir Gelecek, İş Güvencesi İstiyoruz” pankartının yer aldığı eylem kötü hava koşullarına rağmen kitelesel bir katılımla yapıldı. Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılmaların yoğun bir biçimde yaşandığı, AKP hükümetinin işten çıkarılmaların yasaklanmasına dair bir adım atmaması, tam tersine patronları, sermayedarları koruyan politikalar geliştirdiği bugünlerde; mühendisler ve farklı unvanlara sahip çalışanların ortak sendikal mücadelesi ve güvenli gelecek talebinin yükseltilmesi açısından plaza eylemleri önemini arttırarak devam edecek.

politeknik.org.tr